lip
24

MFO 2011 na zdjęciach

7. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania odbywał się w dniach 3-8 X 2011

Foto: Jan Kiełczewski.

W trakcie VII Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania wystąpiło 11 autorów zagranicznych oraz 5 autorów z Polski. Pokazy filmowe i prezentacje literackie odbywały się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, a dyskusje i promocje antologii – w księgarni Tajne Komplety. Dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego we Wrocławiu gościli pisarze tak zwanego V4 – Słowacji, Czech, Węgier i Polski – Pavol Rankov, Michal Hvorecky (Słowacja), Petra Hulova i Petr Sabach (Czechy), Feren Kontra (Węgry), Łukasz Orbitowski i Agnieszka Kłos (Polska).
Oprócz tego we Wrocławiu czytali: Bohdan Zadura, Stefan Chwin, Justyna Bargielska (Polska); Bernard MacLaverty (Szkocja) i Silke Scheuermann (Niemcy) zaproszeni we współpracy z organizacją shortstory.eu); Simon van Booy (USA), Jurij Andruchowycz (Ukraina), Helle Helle (Dania), Annelies Verbeke (Belgia).
W trakcie 4. przeglądu filmowego z udziałem m.in. Jakuba Żulczyka i Adriany Prodeus odbyło się spotkanie „Replay Ripleya”, pokazy filmów „Amerykański przyjaciel” (reż. Wim Wenders), „Meduzy” (reż. Etgar Keret i Shira Geffen), „Cal” (reż. Pat O’Connor), „Bye child” (reż. Bernard MacLaverty).
Z festiwalem związana była premiera i promocja antologii „ORWO” wydanej w ramach współpracy MFO z Wydawnictwem Format, w której przeczytać można premierowe opowiadania m.in. Janusza Rudnickiego, Ingi Iwasiów, Zyty Rudzkiej, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego ilustrowane m.in. przez Agatę Dudek, Kamę Sokolnicką, Pawła Jarodzkiego. W ORWO znalazły się teksty inspirowane postaciami bohaterów z dzieciństwa odkrywanych na nowo.
Drugą wydaną przez MFO w 2011 antologią była „Swoją drogą”, zbiór opowiadań czternastu wschodzących indywidualności, autorów związanych z MFO – m.in. Grzegorza Czekańskiego, Jacka Świłły, Małgorzaty Rejmer, Sylwii Siedleckiej.
W dyskusji „Pisarz na granicy prawdy” prowadzonej przez Agnieszkę Wolny-Hamkało udział wzięli Jakub Żulczyk, Magdalena Grzebałkowska i prof. Andrzej Zawada z UWr.
W panelu „V4 – pamięć i prawda”, zorganizowanym we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, a prowadzonym przez Karolinę Pospiszil, udział wzięli autorzy z krajów wyszehradzkich.
W ramach festiwalu odbyła się również prezentacja najlepszych opowiadań nadesłanych na konkurs „Nie tak to pamiętam”, w której udział wzięli uczestnicy warsztatów kreatywnego pisania pod opieką Nataszy Goerke.
We współpracy z wydawnictwem Bukowy Las zorganizowaliśmy spotkanie promocyjne podręcznika „Jak zostać pisarzem” – w rozmowie prowadzonej przez Jacka Antczaka udział wzięli Urszula Glensk, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak.
Na konkurs opowiadaniowy „Nie tak to pamiętam” nadesłano 365 zgłoszeń, a na konkurs translatorski (przekłady tekstów angielskiego, niderlandzkiego i niemieckiego) – łącznie 325 zgłoszeń. Nagrodę główną konkursu na opowiadanie zdobyła Natalia Obukowicz.