wrz
25

Tove Jansson, jakiej nie znamy

Justyna Czechowska fot. Marta Fedorova

Dzieci są wspaniałymi nośnikami opowieści. Dzięki najmłodszym czytelnikom autorzy książek dla nich są nieśmiertelni, a dzieła literatury dziecięcej wciąż doczekują się nowych wydań” – rozpoczyna swój wykład Justyna Czechowska.

Jednak w sobotę 4 października w Kinie Nowe Horyzonty literaturoznawczyni i tłumaczka ze szwedzkiego oraz norweskiego opowie o Tove Jansson jako autorce nie tylko muminkowej serii, ale również wartościowych pozycji skierowanych do dorosłych. Podejmie w ten sposób polemikę z Joanną Olech, która w 2003 roku napisała: „Opowiadania Tove dla dorosłych są bardzo dobre, ale to Muminki są WIELKIE”.

Justyna Czechowska (1979) – literaturoznawczyni, animatorka kultury, tłumaczka ze szwedzkiego i norweskiego, autorka artykułów, antologii i wywiadów.

Tove Marika Jansson (1914–2001) – fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa, znana na całym świecie jako autorka książek o Muminkach.

—————————————————————————————————————————————————

Wykład Justyny Czechowskiej „LABORA ET AMA. O życiu i twórczości Tove Jansson oraz o tym, skąd się biorą trolle”, 4 października, sobota, godz. 12:00, Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5