paź
04

„Pustynia Tatarów”, reż. Valerio Zurlini

W historii kina funkcjonuje jako wzorzec z Sevres filmowej adaptacji. Powieść Dina Buzzatiego, klasyka włoskiej prozy porównywanego to do Carrolla, to do Camusa, to do Kafki, została tu przeniesiona na ekran, można by rzec, w stanie dziewiczym. Czy efekt po czterech dekadach się nie zestarzał – ocenicie sami.

Starożytna twierdza Bam w Iranie, której kamienny, ciągnący się kilometrami labirynt znajduje się na światowej liście UNESCO jako krajobraz chroniony, stanowi scenerię tego filmu. Oddaje też egzystencjalny rys pierwowzoru. Fabuła chyba jednak jest pretekstem. Porucznik Drogo, w którego wcielił się Jacques Perrin („Cinema Paradiso”, „Pan od muzyki”), zostaje zesłany do fortecy, gdzie ma oczekiwać natarcia wroga. I nie tyle czeka na Godota, co zamiast robić, co do niego należy, szuka sobie działań zastępczych. Znany wszystkim autorom mechanizm prokrastynacji przeniesiono w realia niemej, nieruchomej wojny.

Ostatni film Valeria Zurliniego, niesłusznie zapomnianego twórcy „Kroniki rodzinnej” z Mastroiannim, „Pierwszej spokojnej nocy” z Delonem, „Dziewczyny z walizką” z Cardinale. Książka – też w Polsce zapomniana – została napisana przez autora na podstawie jego doświadczeń na froncie w Afryce. Dzięki niej Dino Buzzati szybko odniósł sławę, a jego klasyczne dzieło, wpisywane w nurt lekko magicznego egzystencjalizmu, znajduje się wciąż w czołówce najważniejszych książek XXwieku „Le Monde”. Pisarz znany jest też ze „Słynnego najazdu niedźwiedzi na Sycylię” oraz „Sześćdziesięciu opowiadań”, dzięki którym był już gościem jednej z pierwszych edycji MFO.

Po filmie rozmowa z udziałem Adama Kruka.

Adam Kruk – krytyk filmowy, filmoznawca, publicysta. Zajmuje się współczesnymi zagadnieniami kultury wizualnej, historią kina polskiego i włoskiego, popkulturą. Współpracuje m.in. z „Kinem”, „Ekranami”, „Dwutygodnikiem” i „Filmwebem”. Wykłada m.in. w Akademii Filmowej, Akademii Polskiego Filmu i w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2012).

—————————————————————————————————————————————————

„Pustynia Tatarów”, reż. Valerio Zurlini, sobota, 4 października, godz. 19:00, KNH, sala nr 4. Bilety w cenie 11 zł do nabycia w kasach kina oraz za pośrednictwem strony internetowej.