Jan
16

Pokonkursowo – Joanna Jagiełło

W 2012 roku w antologii “Nikt nigdy” wydanej w ramach MFO ukazało się opowiadanie nominowanej do głównej nagrody Joanny Jagiełło. W czerwcu 2014 Joanna opublikowała w Wydawnictwie Czarne świetnie przyjętą książkę “Hotel dla twoich rzeczy“, wcześniej zaś, w 2011 – “Kawę z kardamonem”, a w 2013 – “Czekoladę z chili” (obie – Wydawnictwo Literatura). “Hotel…” rekomendowały dwie autorki również związane z festiwalem Opowiadania: “Po dniu czytania nie mogłam się już oderwać od książki Joanny Jagiełło; chciałam zostać na dłużej w hotelu jej rzeczy: paranteli, miłości i życiowych wyzwań, ponieważ ta pasjonująca, intymna opowieść mojej rówieśniczki pomogła mi zrozumieć także siebie.” - Wioletta Grzegorzewska; ”Odwaga pokazania własnego życia bez owijania w fikcję. Lepienie siebie, szukanie prawdy emocjonalnej i zmysłowej. Zmagania z pamięcią, pasja, by nadać wspomnieniom kształt – tak urokliwy, że trudno się od nich oderwać” - Grażyna Plebanek.

Opis książki:
Ma dwie córki, dwóch byłych mężów (jednego nieślubnego), klitkę na Grochowie. Nie ma majątku, samochodu, recepty na miłość. To kobieta po przejściach, a może raczej „kobieta, po której przeszło życie”. Ale pisze o sobie: „Jestem szczęściarą. Zawsze miałam, co chciałam, i brałam, co mi się podobało”. Joanna Jagiełło maluje swoje życie szczerze i bez retuszu – chwile piękne, chwile trudne, chwile bolesne. To książka o skomplikowanych relacjach rodzinnych, macierzyństwie i o pisaniu. A przede wszystkim o tym, jak być szczęśliwym i nie stracić siebie bez względu na okoliczności.
Bio autorki: Joanna Jagiełło (ur. 1974) – ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała jako dziennikarka, nauczycielka i redaktorka. Jest autorką powieści dla młodzieży: Kawa z kardamonem (2011) i Czekolada z chili (2013), książek dla dzieci: Oko w oko z diplodokiem (2013) oraz Pamiętnik Czachy (2014), a także dwóch tomików poetyckich: Moje pierwsze donikąd (1997) oraz Ślady (2013). Ma dwie córki. Mieszka na warszawskim Grochowie.