wrz
08

Książka w ważnej sprawie – panel

Jednym z dwóch paneli, które odbędą się w ramach 11. MFO, będzie rozmowa prowadzona przez Szymona Kloskę. Wstęp wolny – zapraszamy do udziału w debacie.

2.10.2015 (piątek), godz. 16:00
DYSKUSJA: Książka w ważnej sprawie – literacki panel o książkach, które miały wpływ na rzeczywistość.
Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

Które książki zmieniały świat i dlaczego? Czy było warto? Czy istnieje coś takiego jak rewolucyjny potencjał literatury? Co z tym wszystkim ma wspólnego walka o równouprawnienie kobiet? I czy los słoni jest bezpośrednio zależny od literatury francuskiej? Słowem, sąd nad literaturą i rzeczywistością w jednym. Nad wyrokiem debatować będą: Magdalena Grzebałkowska, Anna Marchewka, Beata Stasińska. Prowadzenie: Szymon Kloska.

2.10.2015 (Friday), 4pm
DISCUSSION: Books intervention – literary conversation about books which influenced the reality. Galeria Dizajn BWA Wrocław, Świdnicka St 2-4

Which books changed the world and why? Was it worth it? Is there such a thing as the revolutionary potential of literature? What does the struggle over women’s equal rights have to do with all that? And is the fate of elephants directly dependent on French literature? In a word, a court hearing concerning literature and reality, all in one. The verdict will be handed down by:
Magdalena Grzebałkowska, Anna Marchewka, Beata Stasińska. Panel chaired by: Szymon Kloska.


Magdalena Grzebałkowska
fot. Renata Dąbrowska

Magdalena Grzebałkowska. Rocznik 1972. Mama. Historyczka. Reporterka. Sopocianka. Autorka książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”. W trakcie festiwalu wystąpi w ramach Prezentacji oraz w panelu “Książka w ważnej sprawie – literacki panel o książkach, które miały wpływ na rzeczywistość”.
 
 
 
 
 
 


Anna Marchewka
fot. Gregory Michenaud

Anna Marchewka – literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Publikowała m.in. w „Lampie”, „Zadrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Chimerze”. Współprowadziła programy literackie w TVP Kultura i Radiu Kraków. Współpracuje z Katedrą Krytyki Współczesnej UJ i Centrum Studiów Humanistycznych UJ. Autorka książki “Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg” (2014). W miesięczniku „Znak” zajmuje się rubryką Stacja: literatura.
 
 
 
 


Beata Stasińska
fot. archiwum prywatne

Beata Stasińska – (ur. 1960), absolwentka polonistyki UW. W latach 1982-1985 była sekretarzem Igora Newerlego, a od 1983 do 1987 roku redaktorem podziemnej gazety „Wola”. Od 1991 do 1997 roku współprowadziła „Ex Libris”, dodatek o książkach do „Życia Warszawy”. Współzałożycielka wydawnictwa W.A.B., w którym w latach 1991-2011 była odpowiedzialna za program wydawniczy i dział praw. Odznaczona przez rząd francuski za europejski program wydawniczy Narodowym Orderem Kawalera Zasługi i wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, nieformalnego ruchu społecznego Obywatele Kultury i Polskiego PEN-Clubu i Rady Funduszu Mediów.


Szymon Kloska
fot. archiwum prywatne

Szymon Kloska – redaktor Instytutu Książki, współprowadzący program telewizyjny „WOK. Wszystko o kulturze”, autor radiowych audycji kulturalnych i współautor książkowego bloga „Poczytane”.