gru
07

Pokonkursowo – Patrycja Prochot-Sojka


Projekt okładki: Kasia Cerazy

W konkursie „Promotorzy debiutów” współorganizowanym przez Instytut Książki oraz Fundację Tygodnika Powszechnego jednym z laureatów zostało Wydawnictwo Mamiko, któremu przyznano nagrodę na publikację książki „Baj-o-Dużenie” Patrycji Prochot-Sojki, wyróżnionej przez Międzynarodowy Festiwal Opowiadania w 2008 roku.

O książce:
Książka złożona jest z opowiadań. Fabułę łączą bohaterowie, którzy albo w poszczególnych historiach wypełniają narracyjne tło albo wychodzą na plan pierwszy. Mijają się, rozmawiają, czują swoją obecność. Bohaterem głównym jest miasto. Przestrzeń niemalże magiczna, z której często niemożliwym jest wydostanie się. Jedno miasto ma dwie historie – niemiecką i polską. Przed wojna nazywało się Ziegenhals po wojnie Głuchołazy. Opowiadania mają konwencję baśni, z jej schematami i stereotypami. Czas nie jest konkretny – określany za to przez wydarzenia bądź opisany datą z pominięciem roku.

O autorce:
Patrycja Prochot – Sojka: ur. 1977. Absolwentka Filologii Polskiej i Studium Literacko – Artystycznego. Wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Autorka reportaży z podróży. Dokumentowała losy Polaków na Syberii, w Turcji, Gruzji i na Ukrainie. Współautorka cyklu wystaw fotograficznych o rodakach mieszkających w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Zbierając materiały do swej pracy literackiej, chętnie sięga do dawnych baśni i legend, zebranych podczas „podróży do ludzi”. Kolekcjonerka wspomnień i bywalczyni miejsc magicznych.