paź
01

Nagroda Conrada na Opowiadaniach (nominowani)

4.10.2019, piątek
godz. 20:00
Proza – klub Wrocławskiego Domu Literatury, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie z najciekawszymi literackimi świeżynkami, tj. nominowanymi do tegorocznej edycji Nagrody Conrada.

Najpierw trzeba zadebiutować – wydawałoby się, że to najtrudniejszy krok na drodze początkującego prozaika. Może się udać dzięki konkursom – jak ten na najlepszy tekst w ramach Festiwalu Opowiadania, albo przychylnemu wydawcy. Ale dopiero tuż po debiucie następuje krytyczny moment w karierze młodego pisarza. Jeśli książka przejdzie bez echa, los debiutanta nie będzie łatwy. Nagroda Conrada – pierwsze w Polsce wyróżnienie dla najlepszego debiutu prozatorskiego ubiegłego roku – wspiera twórców, którzy co prawda zainicjowali już działalność pisarską, ale nie mają jeszcze wystarczająco znanego nazwiska, by ich książki dotarły do licznego grona odbiorców. Poza udzielaniem wsparcia finansowego Nagroda Conrada ma przybliżać publiczności nowych twórców, stąd wrocławskie spotkanie w ramach MFO. Porozmawiamy o tym, po co i w jaki sposób wychodzić z szuflad i jak robić to w sposób efektowny. To spotkanie dla tych przed debiutem, ale i dla tych, którzy po prostu ciekawi tego, co nowe w polszczyźnie,

Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych jest wręczana co roku podczas Festiwalu Conrada (z Wrocławia to rzut beretem). Ostatecznego wyboru dokonują: Michał Paweł Markowski, Urszula Chwalba, Inga Iwasiow, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król i Michał Nogaś oraz publiczność Festiwalu Conrada.

Nominowani:

Katarzyna Pochmara-Balcer, urodzona w 1984 roku, absolwentka filozofii i filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w „Kulturze Liberalnej”, „Tekstualiach” i „Przeglądzie Powszechnym”. Mieszka w Warszawie z mężem, dwojgiem dzieci, psem i roślinami. „Lekcje kwitnienia” były nominowane do Nagrody Gombrowicza i Nagrody Norwida 2019.
 
 
 

Olga Hund – urodzona w Małopolsce. W dzieciństwie jeździła na wakacje do Rabki i Krynicy Zdroju. Skończyła studia, ale nie pamięta co i kiedy, za to na pamięć zna całą „Granicę” Nałkowskiej i książkę o ziołach doniczkowych. W sercu ma czarne niebo, w domu – psa.
 
 
 
 
 

Joanna Szyndler – od 2012 r. redaktorka naczelna miesięcznika „Podróże”. Turystykę studiowała w Polsce, Finlandii i Wietnamie. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat podróżuje, pisze i opowiada o świecie. W 2018 r. ukazała się jej pierwsza reporterska książka „Kuba – Miami. Ucieczki i Powroty”. Na Kubę wraca regularnie od 2010 r. Współpracuje z fundacją Strefa WolnoSłowa.
 
 
 

Katarzyna Wiśniewska, urodzona w 1979 roku, psycholożka i filozofka, przez wiele lat była dziennikarką „Gazety Wyborczej”, pisała najczęściej o Kościele. Obecnie pracuje jako psycholog w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 
 

 

 
Łukasz Zawada, urodzony w 1984 roku w Radomiu, absolwent polonistyki na UW. Zwolennik weganizmu i rozszerzenia praw zwierząt. Mieszka w Warszawie z żoną i dwoma psami. „Fragmentami dziennika SI” były nominowane do Paszportu „Polityki” i do Nagrody Gombrowicza.
 

 

 
Prowadzenie:

Szymon Kloska – krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa.

Okładki nominowanych książek:


 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 
 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 
 

 
 
 

 
Partnerzy: