Antologie


2018. Antologia
Projekt okładki: Agnieszka Jarząb

2018. Antologia opowiadań (2016)

Hasło 2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz stał się motywem przewodnim Konkursu na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, który odbył się w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nagrodę główną otrzymała Joanna Pawłusiów za Kilka słów o moim bracie, a jurorami byli Anna Marchewka, Agnieszka Wolny-Hamkało i Dariusz Sośnicki, który jednocześnie jest redaktorem antologii 2018 zawierającej wszystkie teksty nominowane do nagrody głównej konkursu.

Premiera antologii odbędzie się w niedzielę 18 grudnia 2016 roku o godz. 16.00 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. W trakcie spotkania autorzy przeczytają fragmenty swoich tekstów. Rozmowę poprowadzi redaktor antologii Dariusz Sośnicki.

Joanna Pawłusiów, Kilka słów o moim bracie
Maksymilian Nowicki, Plan działania
Jarosław Dudycz, Przez kuchenne drzwi
Paweł Radziszewski, Najważniejsza rzecz na świecie
Olga Gitkiewicz, Lorem ipsum
Dorota Lizurej, Cięcie
Szymon Wegner, Ostatni podryw Janka
Dagmara Klein, Na drugi brzeg
Joanna Pachla, Matka boska od pekapu
Michał R. Wiśniewski, Nienasycony głód
Izabela Horbik, Fala
Kamil Szuszkiewicz, O perspektywach
Weronika Doboszyńska, Legendarny bohater
Przemysław Ćwik, Transformacja
Paula Betscher, Córka fryzjera Adama


Obiecaj
Projekt okładki: Ilona Błaut

Obiecaj (2015)
Opowiadania wyróżnione w konkursie 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Antologia pod redakcją Dariusza Sośnickiego. Projekt okładki: Ilona Błaut

Autorzy: Magdalena Niziołek-Kierecka, Tomasz Stawiszyński, Liliana Hermetz, K. A. Kowalewska, Michał Hardy, Berenika Lenard, Mirka Szychowiak, Ewa Jarocka, Karolina Dyja, Urszula Kuczyńska, Marta Hermanowicz, Monika Wasilewska, Andrzej Gajowniczek, Agata Wieczorowska, Michał Weicher.

Co tu kryć, wobec losu jesteśmy bezradni. To dlatego obietnice cieszą się takim wzięciem. Pozwalamy, by kapłan obiecywał nam duchowy ład, a nawet życie wieczne, zaś polityk dobrobyt i bezpieczeństwo. Ci, których kochamy, mają obiecać, że nas nie opuszczą, czasem aż do śmierci, a ci, którym oddajemy nasz czas i nasze umiejętności, maja zapewnić, że nam się to opłaci. Może tak będzie, może nie, obietnica, zwłaszcza szczera i wiarygodna, zwiększa nasze szanse w konfrontacji z losem, jednak niczego nie gwarantuje, Ale kto nie chce jej słyszeć?
(ze wstępu Dariusza Sośnickiego)

Nowe marzy. Projekt okładki: Marta Przeciszewska

Nowe marzy (2014)

Opowiadania wybrane w konkursie „Nowe marzy” (2014). Antologia pod redakcją Nataszy Goerke, Marty Mizuro i Dariusza Sośnickiego. Projekt okładki Marta Przeciszewska.

Autorzy: Łukasz Błaszczyk, Paweł Sajewicz, Kuba Wojtaszczyk, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek-Lisowska, Łukasz Szoszkiewicz, Łukasz Boeske, Kajetana Fidler, Kajetan Gendek, Joanna Kocik, Julia Łapińska, Przemek Morawski, Magdalena Niziołek-Kierecka, Ewa Olejarz, Maras Pijanowski, Karina Pudłowska, Robert Subdysiak, Izabela Szymczak, Katarzyna Tomczyk, Blanka Zawada.

Ze wstępu: Dwadzieścioro autorów, których opowiadania wybraliśmy (spośród 450 prac nadesłanych na konkurs pod hasłem „NOWE MARZY”), prezentuje swoje wyobrażenia o wczoraj, dziś i jutro. Kreuje w wyobraźni zarówno historię, której nie mogą pamiętać, jak i tę, której nikt jeszcze nie zna. Wielu z nich jednak podejmuje chyba trudniejsze wyzwanie, składając opowieści z elementów, jakie można naocznie zweryfikować. Wszystkie je łączy brak złudzeń skłaniający do refleksji, że w Polsce pewnie nie udałoby się zmontować antologii pt. „Miło i przyjemnie”.


Pin i zielonym (2013)

Najlepsze teksty nadesłane na konkurs pod hasłem „Pin i zielonym” (2013). Antologia pod redakcją Nataszy Goerke, Marty Mizuro i Marcina Hamkały, proj. okładki Aga Jarząbowa, zdj. Honorata Jakubowska.

Podpowiedź jurorów: Kraj lajków, odsetek, prowizji i marż, najsłodszą mamonę i studnię bez dna, horror dżentelmenów, namiętność cinkciarzy, kolejkę w Biedronce i lans na deptaku, chwilówkę jak haj, petycję o lekkość obyczajów płciowych, dogmaty z plastiku, nawroty debetów, laskę z windykacji, seks bezdotykowy, wypad do galerii, rundkę po śmietnikach, apkę na iPada, pana komornika bardzo ładny łom, plażę za drutami i najnowszy LED — wszystko co coś warte: nam opisz i przyślij. PIN I ZIELONYM.

Autorzy:
Paweł Sajewicz „Utalentowany pan Sajewicz”
Marcin Orliński „Królowa balu”
Jakub Lepiorz „Z dystansu”
Maciej Dobosiewicz „Gotówką”
Agata Szubert „Osiemset jeden”
Paulina Danecka „trzy litery”
Adrian Hyrsz „Persönliche Identifikationsnummer”
Grażka Majewska „Kolejka”
Agata Hajda „Z autobusu w poloneza, czyli jak myśl ludzka zmierza”
Wojciech Bączkowski „Plazma”
Joanna Pawłusiów „Królestwo przykrótkich legginsów”
Patrycja Pustkowiak „Pośmiertna transakcja”
Adam Januszek „jedna siódma”
Agnieszka Polewczyńska „Za dziesięć minut zgniją mi marchewki”
Jacek Wróbel „Poczucie Intensywnej Nicości”

Nikt nigdy (2012)

Wstaję o jedenastej rano, biorę drastyczny prysznic i na minutkę wskakuję do jacuzzi, robię pięć brzuszków i trzy przysiady. Albo nie, zrywam się o piątej, podnoszę żaluzje, odpalam jabłuszko. Nie sikam, nie palę, żeby nie zapeszyć. Wyłączam wi-fi. Zakładam stopery na uszy. Spryskuję sprejem monitor, przecieram dokładnie frotką. Przełykam ślinę, robię głową okrąg, strzelam palcami. Wiem, że to teraz, za chwilę, że tu. Kursor już pulsuje jak sterownik bomby. Kartka z pikselami sama się odlicza, stąd do nieśmiertelności. Kładę opuszki na klawiaturze, za moment zagram na nosie nicości.

Bój krwawy stoczę ze sobą, stawką jest rozwój sztuki. Już pierwszy akapit rozerwie schematy, sens bycia artystą na nice wywróci. Bunt wznieci, lud gniewny wyśle na nieznane szlaki. Czas zmieniać, odkrywać, czas śnić pierwszy raz. Moja opowieść będzie prosta jak autofokus, nośna jak wredny post, będzie się sama tłumaczyć na wszystkie języki. Jest tą jedną szansą, której nie miniemy. Za chwilę wyruszam, dokąd dojdę, nie wiem. Chodźcie ze mną, co?
/Jeden z Autorów/

Na zaproszenie pewnego festiwalu z Wrocławia pół tysiąca autorów wyruszyło w pogoń za duchem rewolucji, ścigając widmo awangardy. W podróży po złote runo własnego głosu snują opowieści, o których milczą newsroomy. W antologii „Nikt nigdy” znajdziecie odpowiedź na pytanie, dokąd doszli najodważniejsi z nich.

Autorzy tekstów: Andrzej Muszyński, Jakub Tabaczek, Tomasz Gruszczyk, Dominika Bierczyńska, Marcin Kowalczyk, Mateusz Cynar, Dominika Jagiełło, Krzysztof Sowik, Kasia Cyran, Aleksandra Czyżewska, Izabela Nagalska, Dariusz Derendarz, Ewa Gendek, Marcin Kasica, Marta Kowalczuk, Anna Majchrowska, Natalia Stryjak, Adam Łuczak, Kamila Besz, Joanna Jagiełło, Magdalena Brodziak

Premiera antologii i spotkanie z autorami odbyło się 5 października 2012 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu

 

"Orwo"

ORWO, 2011

To ja, twoja antologia. Twój nowy portal społecznościowy. Mitologia twoja. Napisałaś mnie sama, wywołałeś mnie sam. Tamten ty. O której zapomniałaś. Z którego wyszedłeś, nie domykając na szczęście drzwi. Tak, opowiadam o bohaterach nie z tego świata, wyświetlonych na kineskopach 2d, które lubiły wybuchnąć (tak, nie znano wtedy innych efektów specjalnych). Jestem ze świata książek z papieru, kin bez klimy. Jestem linkiem, którego nie klikałaś od lat. Prowadzę do strony z niedopisaną puentą, bo na niej się wszystko dopiero zaczyna. Teraz już wiesz. Ciąg dalszy nastąpił. Przypomnij sobie, co było prawdziwe.

Udział wzięli pisarze:

Justyna Bargielska, Anna Brzezińska, Julia Fiedorczuk, Inga Iwasiów, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Anna Nasiłowska, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Janusz Rudnicki, Zyta Rudzka, Adam Wiedemann, Jakub Żulczyk

i ilustratorzy:

Iwona Chmielewska, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Ignacy Czwartos, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Krzysztof Gawronkiewicz, Paweł Jarodzki, Jagoda Kidawa, Patryk Mogilnicki, Adam Quest, Kama Sokolnicka, Kasia Walentynowicz.

Pomysł, redakcja i opracowanie: Dorota Hartwich i Agnieszka Wolny-Hamkało, proj. graf. Julita Giełzak.

Wydawnictwo Format i CK ZAMEK, 2011.

 

"Swoją drogą"

Swoją drogą, 2011

Ideą przewodnią tej antologii jest pokazanie osobowości niedawno ukształtowanych lub jeszcze dojrzewających, lecz mających w sobie to „coś”, co w literaturze liczy się nie mniej niż w miłości. Aż dziesięcioro autorów to laureaci konkursów prozatorskich ogłoszonych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, a także osoby wyróżnione w konkursie i zaproszone do udziału w warsztatach prowadzonych przez nieocenioną Nataszę Goerke, wspieraną przez grupę wybitnych pisarzy, publicystów i redaktorów. Prezentujemy Wam zatem czternastu pisarzy świeżo po debiucie lub jeszcze przed nim, po mistrzowsku radzących sobie z krótką formą. I na tyle szalonych, na tyle utalentowanych, aby ją uprawiać.
Marta Mizuro

 

Ewa Oleszczuk, Zero
Sylwia Siedlecka, Allegro
Marcin Królik, Przepustka
Justyna Pobiedzińska, Never stop exploring
Jacek Świłło, Przypadek sędziego Kellera
Jakub Tabaczek, Szuflada
Małgorzata Rejmer, Bukareszt. Kurz i krew
Grzegorz Czekański, Bara-bara
Iza Klementowska, Goście
Miłosz Bagiński, Wiola
Barbara Piórkowska, Koronka
Aleksander Wenglasz, Matematycy w basenie
Małgorzata Chaładus, Dziewczyna z naprzeciwka
Marta Szarejko, Grymas

 

"Projekt mężczyzna"

Projekt mężczyzna, 2009

Antologia opowiadań w wyborze Justyny Sobolewskiej i Agnieszki Wolny-Hamkało

Zadając autorom temat „mężczyzna” i szukając “męskich” opowiadań twórcy antologii liczyli nie na efekt satyryczny, ale literacki. Ciekawiło ich, jak autorzy opowiedzą swoje historie, jakich mężczyzn skonstruują. Liczyli na różnorodność, dlatego zestawione zostały opowiadania dawne z nowymi. Wyłoniła się ciekawa mozaika portretów. Tytuł antologii “Projekt mężczyzna” nie ma kojarzyć się z obrazem mężczyzny idealnego, mężczyzny nowych czasów, wirtualnym tworem, który powinien zaistnieć. Ten “projekt” jest właśnie ucieczką przed “obrazem współczesnego mężczyzny”, który byłby stereotypem. Książka ta to po prostu zbiór zajmujących historii, choć nie można zauważyć, ze przeważają w nich ciemne barwy. Jedyny dyskomfort jest taki, że czasem chciałoby się dłużej przebywać w świecie stworzonym przez autorów, ale opowiadanie jest gatunkiem szlachetnym, wymagającym dyscypliny i kondensacji, i nieuchronnie szybko się kończy.[…]

Autorzy tekstów: Grażyna Plebanek, Łukasz Orbitowski, Marta Podgórnik, Hanna Bakuła, Agnieszka Drotkiewicz, Janusz Anderman, Hanna Samson, Anna Janko, Jacek Bierut, Miłka Malzahn, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Mariusz Szczygieł, Błażej Dzikowski, Piotr Siemion, Zyta Rudzka, Jerzy Pilch, Miron Białoszewski, Kornel Filipowicz, Tadeusz Różewicz, Natasza Goerke, Małgorzata Rejmer i Anna Bolecka.

"Zaraz wracam"

Zaraz wracam, 2008

Pierwszym wydawnictwem MFO była antologia „Zaraz wracam”, pokazująca przemiany cywilizacyjne ostatnich dwóch dekad z perspektywy polskiego bohatera literackiego za granicą. Książka z wielu punktów widzenia analizuje proces dojrzewania polskiej świadomości zbiorowej i osobniczej do uczestnictwa w kulturze europejskiej /i nie tylko/. W antologii prezentowane są utwory osiemnaściorga autorów, m.in. Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka, Mariusza Szczygła, Pawła Huelle czy Jerzego Pilcha. Pomysłodawcami i redaktorami antologii są Marta Mizuro /krytyk literacki, „Odra”, „Zwierciadło”/, dr Wojciech Browarny /Uniwersytet Wrocławski/ i Marcin Hamkało /poeta, dyrektor artystyczny MFO/.