Ex-zone. Sanktuarium samobójców – czytanie

W piątek 27.09.2019. O 15:00 zapraszamy na otwarte czytanie tekstu Ha Chang-soo „Ex-zone. Sanktuarium samobójców” w wykonaniu uczestników warsztatów aktorskich, w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Filia nr 3, ul. Morelowskiego 43

Fragment tekstu w przekładzie Justyny Najbar-Miller:

Kiedy po raz pierwszy postawiłem nogę w Ex-zone, a miałem wówczas dwadzieścia dwa lata, z głośników w lobby dobiegała znana piosenka „Tym, co opłakują mego przyjaciela” w wykonaniu grupy rockowej MESOBIOTA pochodzącej z Islandii – wymarłej obecnie krainy, co niegdyś była niczym raj na ziemi. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy, o którą się tam starałem, bardziej odpowiednia byłaby osoba, która skończyła przynajmniej trzydzieści lat, ale nie miałem wtedy specjalnie możliwości wyboru, żeby się nad tym zastanawiać. Po zakończeniu pracy sanitariusza w Siłach Zbrojnych Państw Sojuszu i przejściu do rezerwy zamierzałem wrócić do szpitala, w którym pracowałem wcześniej, ale nie byłem tam dłużej potrzebny.
Nie było dla mnie miejsca także w pozostałych. Pielęgniarki i pielęgniarze lądowali na bruku niczym zwierzęta domowe porzucane na ulicy w czasie kryzysu. Doprowadził do tego doskonały program, który z naddatkiem ich zastąpił. Wdrożono go w tym samym czasie, kiedy odbywałem służbę wojskową. W efekcie ponad połowa pielęgniarek i pielęgniarzy stanęła w kolejkach do punktów pomocy charytatywnej. Gdyby jedna z pielęgniarek Ex-zone nie zginęła na miejscu w nagłym wypadku samochodowym, być może doczekałbym sześćdziesiątych urodzin w wątpliwym towarzystwie rzeszy potrzebujących.

*
Festiwal Opowiadania we wrocławskich bibliotekach dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.