Fake News – warsztaty i spotkanie

3 października 2019 zapraszamy na wydarzenia podsumowujące projekt Fundacji Kukatko Polska i czeska prasa jako medium zaufania publicznego.

Warsztaty: Jak odróżnić fejk od prawdy?
3 października 2019, g.11.00-13.00, Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław
Warsztaty poprowadzi poeta, pisarz, politolog i wykładowca akademicki Przemek Witkowski. Na to wydarzenie obowiązują zapisy, szczegóły na FB Fundacji Kukatko.

Spotkanie: Fake newsy w Czechach, Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław
3 października 2019, g.15.00-16.30
O g.15.00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Ondřejem Kundrą i Przemkiem Witkowskim, które poprowadzi Magda Piekarska. Na spotkaniu dowiemy się, jaka jest specyfika czeskich fake newsów, czego najczęściej dotyczą i w jaki sposób są dystrybuowane. Dodatkowo zaprezentujemy polsko-czeską publikację Vademecum fake newsa.

Ondřej Kundra
Dziennikarz jednego z największych czeskich tygodników  „Respekt”. Autor biografii o Medzie Mládkovej (Meda Mládková. Můj úžasný život), książki o rosyjskich szpiegach (Putinovi agenti). We współpracy z Tomášem Lindnerem wydał książkę Můj syn terorista, poświęconą Europejczykom, którzy postanowili walczyć za tzw. Państwo Islamskie. Jest również autorem książki Vendulka o żydowskiej dwunastolatce, która zaprzyjaźniła się z czechosłowackim fotografem Janem Lukasem. Wykonane przez niego zdjęcie dziewczynki stało się jednym z symboli holocaustu). Laureat kilku nagród prasowych m.in. Novinářská křepelka, Cena Ferdinanda Peroutky, w 2017 był również nominowany do nagrody Magnesia Litera za książkę Putinovi agenti.

Przemek Witkowski
Poeta, pisarz, dziennikarz i publicysta. Doktor nauk politycznych i wykładowca akademicki. Zajmuje się związkami ideologii i popkultury w filmie, serialu telewizyjnym, komiksie, muzyce rozrywkowej, ze szczególnym naciskiem na propagandę polityczną. Autor trzech tomów poetyckich (Lekkie czasy ciężkich chorób, Preparaty oraz Taniec i akwizycja) oraz zbioru esejów (Chwała Supermanom. Ideologia w popkulturze). Jego wiersze przetłumaczono na angielski, czeski, francuski, słowacki, serbski, ukraiński i węgierski.

Magda Piekarska
Dziennikarka Radia Wrocław Kultura, do niedawna wieloletnia dziennikarka wrocławskiego oddziału Gazety Wyborczej. W 2018 roku laureatka „Złotej Odznaki” przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

Organizator:


 
 
 
 
 
 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie Forum Polsko-Czeskie 2019


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerzy: