Dla mediów

Materiały prasowe 13. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Logo 13. MFO

Regulamin konkursu na opowiadanie “Ja i mój wróg”

Materiały prasowe 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Logo 12.MFO

Regulamin konkursu na opowiadanie “2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz”

Materiały prasowe 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Do pobrania:

KOMPLET MATERIAŁÓW .ZIP
W folderze znajdują się:
- informacja prasowa
- program festiwalu
- opisy filmów przeglądu “Ofensywa opowieści”
- materiały graficzne – banery, logo, plakat, okładka antologii “Obiecaj”
- zdjęcia gości festiwalu
- biogramy pisarzy występujących na festiwalu
- opisy paneli i wystawy

Informacja prasowa

Plakat 11.MFO w formacie .tif

Plakat 11.MFO w formacie .jpg

Logotyp 11.MFO w formacie .pdf

Okładka antologii “Obiecaj”

Materiały prasowe 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

2014

Do pobrania:

Informacja prasowa w formacie .docx

Plakat

Program

Logotypy festiwalu (.zip)

Okładka antologii “NOWE MARZY”

Okładka antologii “Transgresje”

Press Pack (spakowane materiały graficzne + informacje prasowe)

———————————————————————————

2013

Do pobrania:
ulotka-minikatalog, pol.-ang.
program /jpg/
plakat w wersji kwadratowej

logo festiwalu

okładka OPOWIADANIA
okładka antologii PIN I ZIELONYM

INFO prasowe nr 2. Święto opowiadania

W pierwszym tygodniu października Wrocław będzie tętnił opowieścią, czeka nas dziewiąty finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku spotykamy się w Kinie Nowe Horyzonty, to tutaj odbędą się główne prezentacje literackie i filmowe festiwalu.
Gościem wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor kontrowersyjnego „Raportu Brodecka” i „Śledztwa”. Oprócz niego do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań „The Beautiful Indifference” nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize. Pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson to prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Do Wrocławia przyjadą także Haikaitz Cano z Kraju Basków, Annette Mingels ze Szwajcarii oraz Clemens Meyer z Niemiec. Polską prozę reprezentują m.in. Janusz Rudnicki, Daniel Odija, Mariusz Sieniewicz, Małgorzata Rejmer, Piotr Czerski i Hubert Klimko-Dobrzaniecki. MFO to także publikacje; podczas festiwalu ukażą się antologia PIN I ZIELONYM oraz drugi numer czasopisma OPOWIADANIE.
W programie filmowego przeglądu adaptacji zobaczymy natomiast „Morfinę” Aleksieja Bałabanowa na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa, „Factotum” duetu Charles Bukowski – Bent Hamer oraz „Coś z Alicji” Jana Svankmajera na podstawie prozy Lewisa Carrolla.
MFO to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy – na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład. Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z trzydziestu krajów, przez co swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich krajów, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz czy Etgar Keret.
Festiwal organizuje pozarządowa organizacja Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe IMPART 2016, głównym mecenasem jest miasto Wrocław; partnerem głównym: Kino Nowe Horyzonty, w poprzednich edycjach festiwal współfinansowały również instytucje z Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii i Włoch. Tym razem partnerami są m.in. instytuty literackie z Kraju Basków, Niemiec i Francji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.opowiadanie.org.

Zamów wejściówkę na MFO. Odbierz “Opowiadanie”

Pod adresem mailowym biuro@tak.net.pl można już zamówić darmowe wejściówki na Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pośpieszyć. Wstęp na prezentacje literackie i spotkania autorskie jest bezpłatny. Na pokazy filmowe obowiązują bilety, które można kupić w kasach Kina Nowe Horyzonty (Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Wejściówki już od poniedziałku 30.09 będzie można także odebrać osobiście w kasach KNH oraz w Księgarni Hiszpańskiej przy ul. Szajnochy 5. Uwaga! Pierwsze 100 osób, które zamówią wejściówki mailem (biuro@tak.net.pl), otrzyma w prezencie premierowy numer czasopisma “Opowiadanie”, nr 1 jesień 2013, w którym znajdziecie między innymi teksty Philippe’a Claudela, Alice Munro i Sary Hall. Więcej o festiwalu na stronie www.opowiadanie.org

Program 9. MFO
1 października, wtorek / October 1, Tuesday

18.00 Café Księgarnia Tajne Komplety / Tajne Komplety Bookshop, ul. Przejście Garncarskie 2
Spotkanie z Andrzejem Muszyńskim (we współpracy z Wydawnictwem Czarne)
Andrzej Muszyński – author’s meeting (in cooperation with Czarne Publishing)

2 października, środa / October 2, Wednesday

19.00 Księgarnia Hiszpańska / Spanish Bookshop, ul. Szajnochy 5
PIN I ZIELONYM premiera antologii konkursowej i czasopisma OPOWIADANIE. Wręczenie nagród konkursowych
„PIN number, enter”. Book launch of the short story collection and „Opowiadanie” magazine

3 października, czwartek / October 3, Thursday

15.00 Księgarnia Hiszpańska / Spanish Bookshop, ul. Szajnochy 5
PRZESTAŃMY JUŻ WSPIERAĆ CZYTELNICTWO – dyskusja / „Let’s stop supporting the readership” – discussion
17.00 Kino Nowe Horyzonty / New Horizons Cinema, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, sala nr 4
FACTOTUM: Charles Bukowski vs Bent Hamer
20.00 Kino Nowe Horyzonty / New Horizons Cinema, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, sala nr 4
PREZENTACJE / READINGS: Daniel Odija, Runar Vignisson, Annette Mingels, Janusz Rudnicki

4 października, piątek / October 4, Friday

15.00 Księgarnia Hiszpańska / Spanish Bookshop, ul. Szajnochy 5
BARDZO GORZKO O DYSTANSIE – dyskusja / „Bitterly about the distance” – discussion
17.00 Kino Nowe Horyzonty / New Horizons Cinema, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, sala nr 4
COŚ Z ALICJI / ALICE: Lewis Carroll vs Jan Švankmajer
20.00 Kino Nowe Horyzonty / New Horizons Cinema, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, sala nr 4
PREZENTACJE / READINGS: Małgorzata Rejmer, Piotr Czerski, Harkaitz Cano, Clemens Meyer

5 października, sobota / October 5, Saturday

12.00 Księgarnia Hiszpańska / Spanish Bookshop, ul. Szajnochy 5
Spotkanie z Juanem Kruzem Igerabide (Kraj Basków) organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Baskijskich (EIZIE) / Meeting with Juan Kruz Igerabide (Basque Country) organized by the Association of Translators, Correctors and Interpreters of the Basque Language (EIZIE)
15.00 Kino Nowe Horyzonty / New Horizons Cinema, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Spotkanie z Philippem Claudelem, prowadzi Helena Duffy/ Philippe Claudel – author’s meeting
17.00 Kino Nowe Horyzonty / New Horizons Cinema, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
MORFINA / MORPHINE: Michaił Bułhakow vs Aleksiej Bałabanow
20.00 Kino Nowe Horyzonty / New Horizons Cinema, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
PREZENTACJE / READINGS: Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Mariusz Sieniewicz, Sarah Hall, Philippe Claudel

Wstęp na prezentacje literackie i spotkania autorskie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną wielkość sal prosimy o wcześniejsze pobranie wejściówek, które zagwarantują Państwu miejsce na widowni. Wejściówki można pobrać w miejscu wydarzenia już na dwa dni wcześniej (przed wydarzeniem), a także zamówić pod adresem mailowym biuro@tak.net.pl
Na pokazy filmowe obowiązują bilety specjalne (ulgowe) sprzedawane na normalnych zasadach w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Readings, discussions and authors’ meetings have free admission. Due to limited capacity of the venues please pick up entry tickets which will guarantee your entrance. Free tickets will be available in the venues two days before the event. They can also be booked via e-mail: biuro@tak.net.pl
Cinema tickets can be bought at discount prices in the New Horizons Cinema.

INFO nr 1 9 edycji, 30 krajów i jeden PIN

1 października 2013 rozpocznie się kolejny finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Gościem dziewiątej już edycji wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor między innymi kontrowersyjnego „Raportu Brodecka” i „Śledztwa”. Oprócz niego do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań „The Beautiful Indifference” nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize. Po raz pierwszy na Festiwalu Opowiadania pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson to prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Organizatorzy zapowiadają również przyjazd autorów z innych krajów europejskich (m.in. z Hiszpanii, Niemiec i Szwajcarii) oraz jak zwykle znakomitą reprezentację znad Wisły.

MFO to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy – na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład. Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z trzydziestu krajów, przez co swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich krajów, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz czy Etgar Keret.

Pod koniec marca ogłoszono temat corocznego konkursu MFO na najlepsze opowiadanie, w tym roku pod hasłem „PIN I ZIELONYM”; prace można przysyłać do końca maja. Główną nagrodą jest 3000 zł, a nagrodami dodatkowymi – zaproszenia na warsztaty kreatywnego pisania odbywające się w październiku. W maju ogłoszony zostanie także konkurs na najlepszy przekład, a jesienią ukaże się kolejny numer czasopisma „Opowiadanie” i szósta z kolei festiwalowa antologia.

Festiwal organizuje pozarządowa organizacja Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe IMPART 2016, głównym mecenasem jest miasto Wrocław; w poprzednich edycjach festiwal współfinansowały również między innymi instytucje z Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii i Włoch, realizowano również grant z Funduszu Wyszehradzkiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.opowiadanie.org .