Jak sprzedawać ambitną książkę – warsztaty

FORMULARZ ZAPISÓW – KLIKNIJ

PROWADZĄCY

PROGRAM

Sobota, 7.10.2017

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

10:00-11:00 – Bryndis Loftsdottir (Islandia) – spotkanie otwarte dla publiczności. W latach 1996-2013 Bryndis pracowała w najstarszej islandzkiej księgarni Penninn Eymundsson jako księgarz i manager. Obecnie jest szefową Islandzkiego Związku Wydawców, wiceprezeską zarządu Islandzkiego Centrum Literatury i wiceprezeską zarządu Fundacji Bibliotecznej. Bryndis opowie o księgarniach działającym w „starym” centrum miasta, ale też o sklepach w galeriach handlowych na przedmieściach stolicy Islandii. Skoncentruje się na „wewnętrznym” marketingu – tym, co mogą robić pracownicy, by uatrakcyjnić sklep dla klientów – zarówno na żywo, jak i w mediach społecznościowych. Wspomni także, jakie gatunki książek sprzedaje się w typowej księgarni na Islandii.
11:10-12:10 – Svanborg Thordis Sigurdardottir (Islandia) – spotkanie otwarte dla publiczności. Svanborg od 1991 roku pracuje w najstarszej i najlepiej znanej księgarni Reykjaviku – Penninn Eymundsson. Najpierw jako sprzedawca w dziale literatury islandzkiej, potem jako kierownik działu książek zagranicznych, a w końcu jako główny manager księgarni. Obecnie pracuje w centrali Penninn jako product manager, wyszukuje i kupuje książki zagraniczne oraz podręczniki. W swojej prezentacji skoncentruje się właśnie na literaturze zagranicznej, która pojawia się w niewiele ponad 300-tysięcznej Islandii. Jak zarządzać księgarnią na tak specyficznym, małym rynku? Jak na tym zarobić? Jakich wyborów dokonywać?
12:20-13:50 i 14:00-15:30
Dwuczęściowe warsztaty (tylko dla księgarzy, decyduje kolejność zapisów) prowadzone przez Bryndis Loftsdottir i Svanborg Thordis Sigurdardottir
: „Jak sprzedać swoją księgarnię (nie tylko na Islandii)?”. W trakcie zajęć prowadzące zdradzą tajniki codziennej pracy księgarza w jednym z najbogatszych krajów świata: czy na Islandii ludzie kupują książki? Jak sprawić, by wybrali książkę, a nie kwiaty czy czekoladki? Jak księgarnia niesieciowa powinna budować mosty między autorem i czytelnikiem? W ramach warsztatów między innymi ćwiczenia w wymyślaniu bohatera-prowadzącego księgarniany profil facebookowy. Oprócz tego informacje o możliwości finansowania księgarni na Islandii, współpracy z rządem (krajowym i miejskim), współpracą ze stowarzyszeniem pisarzy i stowarzyszeniem wydawców.
16:00-17:00
Księgarnia i kawiarnia Cocofli
– spotkanie z właścicielami i menadżerką księgarni Cocofli, będącej w trakcie zmiany profilu (celem ma być profil „picture book” – czy nie za wąski, by sprawdził się na polskim rynku?). Spotkanie zamknięte.

Niedziela 8.10.2017

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

10:00-11:00 – Kristina Hauberg Kongsgart (Dania) – spotkanie otwarte dla publiczności. Kristina od dwunastu lat pracuje w jednej z największych i najstarszych niezależnych duńskich księgarni – Politikens Boghal, działającej od 102 lat. W trakcie spotkania opowie, jak udało się zachować charakter i finansową niezależność placówce, której działalność opiera się na ambitnej literaturze. Dowiemy się również, czy w Danii funkcjonują inne podobne placówki – i jakie mają trudności.
11:15-13:15 – Kristina Hauberg Kongsgart (Dania) – warsztaty zamknięte (tylko dla księgarzy, decyduje kolejność zapisów). Czy księgarnia będąca własnością domu medialnego (właściciela również wydawnictwa i trzech gazet) może pozostać niezależna? Jak zaopatrywać taką księgarnię? Czy rzeczywiście różni się od tych sieciowych? Kristina odpowie na szczegółowe pytania dotyczące specyfiki duńskich księgarni.
13:30-14:30 – spotkanie w księgarni Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Prowadzenie: Błażej Wiśniowski (zajmujący się zaopatrzeniem księgarni i kontaktami z wydawcami). Rozmowa o tym, jak prowadzić księgarnię-sklep w muzeum? Zachować profil (kulturalny), czy zarabiać? Jak wybierać tytuły, jak zrównoważyć sprzedaż pamiątek/gadżetów i wartościowej literatury? Czy można do muzealnego sklepu przyciągnąć niemuzealnych klientów?

Wszystkie spotkania bezpłatne.
Wszystkie spotkania i warsztaty będą się odbywać po angielsku z tłumaczeniem symultanicznym lub konsekutywnym.

Projekt Jak sprzedawać ambitną książkę? – warsztaty dla księgarzy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.