Idea i historia

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, prowokujące do interakcji pomiędzy autorami a publicznością, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. Aktywnie uczestniczy w dyskusjach o przemianach kulturowych i społecznych współczesnego świata, podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji. Festiwalowi towarzyszą spotkania i warsztaty dla dzieci, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie, warsztaty kreatywnego pisania. MFO prowadzi działalność wydawniczą, której efektem są m.in. antologie tematyczne.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marcin Hamkało.

MFO – KALENDARIUM WYDARZEŃ 2004-2016

Edycja 12. 6-9 X 2016

6.10.2016, CZWARTEK
17:00 – OFICJALNE OTWARCIE, wernisaż wystawy Historia przyszłości, koncert: Igor Boxx
Opis koncertu: Igor Pudło to wrocławski producent, muzyk, kompozytor, didżej, znamy najbardziej z duetu Skalpel cieszącego się uznaniem fanów muzyki elektronicznej na całym świecie. Od 2010 roku jako Igor Boxx nagrywa solowe płyty, z których najbardziej cenioną jest wydana przez brytyjską wytwórnię Ninja Tune „Breslau” – instrumentalny koncept album o walkach o Wrocław w ostatnich tygodniach II Wojny Światowej. Najnowsza płyta Igora to „Delirium”- psychodeliczny kolaż dźwiękowy ilustrujący „odmienne stany świadomości”. Hybrydowa technika tworzenia muzyki, polegająca na łączeniu fragmentów sampli ze starych płyt z instrumentami elektronicznymi, nadaje kompozycjom Igora intrygujący retro-futurystyczny posmak.
18:00 – SPOTKANIE Z ALEXEM EPSTEINEM, prowadzenie Urszula Rybicka, tłumaczenie z angielskiego – Paulina Gąsior. Centrum Informacji Żydowskiej, Pawła Włodkowica 9
19:00 – PREZENTACJE Adam Kaczanowski, Tomasz Majeran, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Dominika Słowik
22:00 – FILM: Ludzkie dzieci (2006), prowadzenie spotkania Adriana Prodeus.
7.10.2016, piątek
18:00 – DYSKUSJA: Krótko i fantastycznie – o opowiadaniach z peryferii. Wystąpili: Michał Cetnarowski, Wit Szostak. Prowadzenie: Szymon Kloska
Istnieje środowisko, dla którego krótka forma jest podstawowym środkiem wyrazu. Opowiadania są publikowane, czytane i nagradzane, co biorąc ogólną tendencję tzw. rynku książki, z jego niechęcią i podejrzliwością do wszystkiego co krótsze niż powieść, jest ewenementem. W roku, w którym fetujemy Stanisława Lema – ojca założyciela tego nurtu, najwyższy czas przyjrzeć się temu bliżej. W rekordowo krótkim czasie postaramy się odpowiedzieć na pytania: skąd ten fenomen, jacy są jego najwybitniejsi przedstawiciele i oczywiście jak rysuje się jego przyszłość, bo wszak refleksja futurologiczna to nasza specjalność.
19:00 – PREZENTACJE Alex Epstein, Michal Hvorecký, Iza Klementowska, Zyta Rudzka, Peter Stamm, Anna Weidenholzer
22:00 – FILM: Hotel pod poległym alpinistą (1979)
8.10.2016, sobota
12:00 – FILM: Wilsonów (2015) – SPOTKANIE Z MICHALEM HVORECKYM
16:00 FUTURYSTYCZNY PERFORMANCE Do jutra. Tekst: Agnieszka Wolny-Hamkało, występuje: Izabela Cześniewicz, kostium: Paula Grocholska
16:15 – DYSKUSJA: Superwizje Ana Brzezińska, Michał R. Wiśniewski, Viola Krajewska. Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało
17:30 – SPOTKANIE Z MARKIEM ŠINDELKĄ. Rozmowę poprowadziła wydawczyni Julia Różewicz, tłumaczyła Anna Wanik. Premiera zbioru Zostańcie z nami (Wydawnictwo Afera)
18:30 – PERFORMANCE Matriarchat. Występuje: Adam Kaczanowski
Matriarchat (monodram na cztery postaci, czy coś)
Alicja i Dorotka. Jedna z Krainy Czarów, druga z Krainy Oz. Pierwsza pochodzi z Imperium Brytyjskiego, druga z USA. Wyrosły na duże dziewczyny i teraz rządzą światem. Mężczyźni, tacy jak Lewis Carroll czy L. Frank Baum, przestali mieć nad nimi kontrolę.
19:00 – PREZENTACJE Lucy Caldwell, Jacek Dehnel, Liliana Hermetz, Marek Šindelka, Wit Szostak, Jyrki Vainonen
22:00 – FILM: Furia (1999)
9.10.2016, niedziela
11:00 – WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DZIECI 7-12 lat. Tramwaj i wieloryb – pocztówki z przyszłości.
Jak 100 lat temu wyobrażano sobie wiek XXI? Nie wszystkie przewidywania się spełniły. Nie mamy podwodnych tramwajów napędzanych przez wieloryby, a szybkie balony i elektryczne wrotki nie stały się podstawowym środkiem transportu. Podczas warsztatu odwiedzimy wystawę zatytułowaną “Historia przyszłości”, na której znajdują się współczesne ilustracje do intrygujących wizji przyszłości Adama Mickiewicza. Nie pozostając w tyle za artystami, wykonamy pocztówki, na których opiszemy i przedstawimy w technice kolażu to, jak wyobrażamy sobie rok 3000.
12:00 – WRĘCZENIE nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie
18:00 – FILM: Pamiętnik przetrwania (1981)

Edycja 11. 26 IX – 4 X 2015

26 września odbyło się pierwsze wydarzenie jedenastej edycji festiwalu – finisaż wystawy rysunków Ilony Błaut połączonych z cytatami z opowiadań autorów-gości MFO (Galeria Szewska Pasja). Tego samego dnia odbyły się również dwa pokazy filmowe w ramach przeglądu adaptacji (w 2015 roku – obrazy z krajów wyszehradzkich pod hasłem „Ofensywa Opowieści”), którego kuratorem była Adriana Prodeus: „Alois Nebel” (Czechy/Niemcy/Słowacja, goście: Jaromir Blazejovsky, Katarzyna Dudzic-Grabińska) oraz „Koniec proboszcza” (Czechy).
27 września odbyły się również dwa pokazy filmowe w ramach przeglądu – „Krakatit” (Czechy, goście – Jaromir Blazejovsky i prof. Joanna Czaplińska z Uniwersytetu Opolskiego) oraz „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (Polska, goście – Jakub Żulczyk i Artur Sobiela z Uniwersytetu Olsztyńskiego).
28 września w poniedziałek pokazane zostały dwa kolejne filmy przeglądu – „Duży zeszyt” (Węgry, goście z Węgier – Laszlo Kolozsi – pisarz i krytyk filmowy, Peter Muszatics – współorganizator Jameson Cinefest, Petra Szocs – reżyserka) oraz „Naganiacz” (Polska, gość – Paweł Dunin-Wąsowicz).
Także 28 września w Warszawie odbyło się spotkanie z Colinem Barrettem, jednym z autorów-gości tegorocznego MFO, prowadzone przez Magdalenę Miecznicką w księgarni Moda na czytanie.
29 września na zamknięcie przeglądu pokazaliśmy „Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i innych” (Polska, goście – Jakub Żulczyk i Artur Sobiela) oraz „Żywy bicz” (Słowacja, goście: Tomasz Grabiński oraz Martin Kanuch i Dasa Parizkova ze Słowacji).
Przed każdym pokazem w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbywało się czytanie performatywne fragmentów prozy, na której oparto obraz – wykonywali je aktorzy, Aldona Struzik oraz Paweł Palcat.
Od 30 września do 4 października odbywały się warsztaty kreatywnego pisania dla zaproszonych przez jury uczestników konkursu na opowiadanie pod hasłem „Obiecaj”. Zajęcia prowadzili Inga Iwasiów (jurorka, krytyczka, prozaiczka) i Dariusz Sośnicki (juror, poeta, redaktor). Dodatkowo odbyły się zamknięte spotkania uczestników warsztatów z Colinem Barrettem, Jonem Boilardem i Julią Fiedorczuk, moderowane przez Martę Łysik.
30 września w Galerii BWA Dizajn odbyła się premiera antologii konkursowej wydanej w ramach MFO – „Obiecaj” pod redakcją Dariusza Sośnickiego.
1 października wydarzenia festiwalowe rozpoczęły się dyskusją „Obiecaj – interdyscyplinarny panel o obietnicach”, prowadzoną przez Agnieszkę Wolny-Hamkało, z udziałem Jacka Hugo-Badera, Iwo Zmyślonego, Marty Masady, Adriany Prodeus. Drugim wydarzeniem tego dnia było spotkanie autorskie z Colinem Barrettem prowadzone przez tłumaczkę, Agnieszkę Pokojską. Na spotkaniu rozmawiano m.in. o debiutanckim zbiorze autora „Młode skóry”. Rozmowę tłumaczył Jerzy Zielonka.
Imprezą zamykającą 1 października były prezentacje – czytania, odbywające się w budynku Starej Plebanii przy ul. Nankiera 17. W specjalnie zaaranżowanej scenografii projektu Piotra Choromańskiego czytali: Colin Barrett (Irlandia), Magdalena Grzebałkowska, Krzysztof Niewrzęda, Petra Soukupová (Czechy), Filip Springer, Jakub Żulczyk.
2 października rozpoczął się rozmową „Książka w ważnej sprawie – literacki panel o książkach, które miały wpływ na rzeczywistość”. Wystąpili: Magdalena Grzebałkowska, Anna Marchewka, Beata Stasińska. Prowadził: Szymon Kloska. Tego samego dnia odbyło się spotkanie z Kalinem Terzijskim, gościem MFO, autorem zbioru „Czy jest ktoś, kto cię kocha” wydanym przez wrocławskie Książkowe Klimaty. Spotkanie prowadziła redaktorka wydawnictwa Kama Margielska, z bułgarskiego tłumaczył Dimczo Angelow.
Na drugich prezentacjach literackich swoje teksty w oryginale prezentowali: Ołeksij Czupa (Ukraina), Julia Fiedorczuk, Natasza Goerke, Xabier Montoia (Kraj Basków), Edmundo Paz-Soldán (Boliwia), Clare Wigfall (Wielka Brytania).
3 października o godz. 11:00 odbyły się warsztaty opowiadaniowe dla dzieci, współorganizowane przez 3D czyli Dizajn Dla Dzieci. O godz. 15:00 w Galerii BWA Dizajn odbyło się spotkanie z Idą Linde, autorką książki „Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym” (Lokator Media). Poprowadziła je i tłumaczyła Justyna Czechowska. O 16:30 w tym samym miejscu rozpoczęło się spotkanie z Alainem Mabanckou, pisarzem z Konga, prowadzone i tłumaczone przez dr Helenę Duffy z Instytutu Filologii Romanskiej UWr. Od 18:00 trwały trzecie prezentacje literackie, tym razem z udziałem następujących autorów: Jon Boilard (Stany Zjednoczone), Ida Linde (Szwecja), Alain Mabanckou (Kongo), Paul McVeigh (Wielka Brytania), Weronika Murek, Dariusz Muszer, Kalin Terzijski (Bułgaria).
Wszystkie prezentacje literackie prowadzili w językach polskim i angielskim Agnieszka Wolny-Hamkało i Paweł Majewski. W trakcie prezentacji 3.10 wręczono nagrody w konkursach na przekład oraz główną w konkursie na najlepsze opowiadanie (Marta Hermanowicz).
Jedenastą edycję MFO zamknął wykład Jacka Utko inaugurujący warsztaty KOPUBLIKACJA realizowane wspólnie przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji oraz Galerię Dizajn BWA Wrocław.

Edycja 10. 1-5 X 2014

1 października otwarta została wystawa „Wypisz, wymaluj” – ekspozycja złożona z portretów współczesnych literatów (m.in. Etgar Keret, Wiktor Jerofiejew, Krzysztof Varga i inni), którzy na przestrzeni ostatniej dekady gościli na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania. Wszystkie rysunki autorstwa Tomasza Brody dostępne były w plenerowej galerii Szewska Pasja przy ul. Szewskiej od 1 do 15 października 2014r. Tego samego dnia odbyła się premiera antologii „Nowe marzy” z udziałem autorów oraz redaktorów (M. Mizuro, N. Goerke, D. Sośnicki) – Księgarnia Hiszpańska. Redaktorzy przedstawili zamysł towarzyszący antologii, opowiedzieli o pracy nad tekstami, każdy autor przeczytał fragment swojego tekstu. Od 1 do 5 października w dwóch salach trwały warsztaty kreatywnego pisania prowadzone przez D. Sośnickiego, M. Mizuro, N. Goerke, J. Rudnickiego, M. Łysik, P. O Ceallaigha, M. Buggego, L. Stien. 1 października o godz. 18:00 w Kinie Nowe Horyzonty odbył się pierwszy z pokazów przeglądu adaptacji filmowych pod nadzorem kuratorskim Adrianny Prodeus. Pokaz rozpoczęło odczytanie przez Pawła Palcata (aktora z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy) fragmentu utworu „Amor”. Następnie pokazano film „Amor” w reżyserii i według scenariusza S. Mrożka. Potem ten sam aktor przedstawił fragment tekstu „Powrót”, zaprezentowano film pod tym samym tytułem. Po projekcjach odbyła się dyskusja z udziałem dr. Milana Lesiaka.
2 października o godz. 15:30 w Kinie NH odbyło się spotkanie pt. „Czeskie morze” prowadzone przez tłumaczkę Annę Wanik, z udziałem Martina Ryšavý’ego i przedstawicieli stowarzyszenia „Moře Klidu” z Czech. Oprócz prezentacji objaśniającej, po co obywatelom Czech morze, pokazano dwa filmy dokumentalne, w tym krótki mockument Adeli Babanovej „Powrót do Adriaportu” (2013). Tego samego dnia o godz. 18:00 w kinie NH rozpoczęła się sesja filmowa poświęcona prozie i filmom Zofii Nałkowskiej. Aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu odczytała fragment powieści „Granica”, potem zaprezentowano krótkometrażowy film „Przy torze kolejowym” w reż. A. Brzozowskiego, i dwie ekranizacje „Granicy” – w reż. Józefa Lejtesa i Jana Rybkowskiego. Po projekcjach odbyła się rozmowa z udziałem Marty Mizuro i Agnieszki Kłos, prowadzona przez Adriannę Prodeus. Również o 18:00 w drugiej sali kina NH rozpoczęły się prezentacje literackie. Występujący autorzy – Grażyna Plebanek, Andrzej Sosnowski, Piotr Paziński, Philip Ó Ceallaigh (Irlandia), Christine Glinski-Kaufmann (Liechtenstein), Mikkel Bugge (Norwegia), Kristín Eiríksdóttir (Islandia).
3 października o godz. 11:00 odbyła się konferencja menadżerów kultury organizowana w ramach projektu „Transgresje: międzynarodowa wymiana narracji”. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: Iryna Vikyrchak (Ukraina, Festiwal Meridian w Czerniowcach), Piotr Paziński (Midrasz, Dni Książki Żydowskiej), Marcin Hamkało (dyrektor artystyczny MFO), Bryndis Loftsdottir (wspólpracownica biura Reykjavik UNESCO City of Literature), Lina Undrum Mariussen (Norsk Litteraturfestival). Rozmowę prowadziła Justyna Czechowska. Również 3.10 o godz. 15:00 odbył się panel dyskusyjny „Opowiadania Julio Córtazara” prowadzony przez Szymona Kloskę z Instytutu Książki. Udział wzięli tłumaczka opowiadań Córtazara Marta Jordan oraz prozaik Krzysztof Varga. Tego samego dnia o 17:00 rozpoczęła się projekcja kolejnego filmu-adaptacji – „Rozpaczy” na podstawie powieści Vladimira Nabokova, w reż. Reinera Fassbindera. Fragment tekstu przed projekcją przeczytał Paweł Palcat. Po niej odbyła się dyskusja z udziałem Jana Pelczara, dziennikarza radia RAM, oraz prozaika Janusza Rudnickiego. Także o 17:00 rozpoczęło się spotkanie z pisarką Wiolettą Grzegorzewską prowadzone w Księgarni Hiszpańskiej przez krytyczkę literatury Annę Marchewkę. Od godz. 18:00 trwała druga seria prezentacji literackich. Występujący autorzy: Han Kang (Korea Płd.), Iban Zaldua (Hiszpania – Kraj Basków), Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Wioletta Grzegorzewska, Krzysztof Varga, Halldór Armand Ásgeirsson (Islandia), Stefan Sprenger (Liechtenstein). O godz. 20:00 rozpoczęła się projekcja filmu „Opowiadanie” w reż. Todda Solondza, z wprowadzeniem Adrianny Prodeus, która po pokazie razem z dziennikarką Magdą Piekarską i pisarzem Jakubem Żulczykiem rozmawiała o wyświetlonym obrazie.
4 października rozpoczął się od wykładu „Labora Et Ama – o życiu i twórczości Tove Jansson oraz o tym, skąd się biorą trolle” przygotowanego przez Justynę Czechowską. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna, zaprezentowano także film „Tooti i Tove w Europie”. Godz. 15:00 – panel „Transgresje” realizowany w ramach projektu pod tą samą nazwą, prowadzony przez Agnieszkę Wolny-Hamkało z udziałem pisarki Agnieszki Drotkiewicz, krytyczki sztuki i filmowej Adrianny Prodeus, Katarzyny Roj i Anny Herbut. O godz. 16:00 rozpoczęła się projekcja filmu „Sobowtór” w reż. Richarda Ayoade, na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego pod tym samym tytułem. Fragment prozy odczytał aktor Piotr Łukaszczyk. Film przedstawił Jakub Żulczyk, który po projekcji razem z krytyczką Anną Marchewką rozmawiał o pierwowzorze literackim i odbiciu filmowym. Prezentacje 4.10 rozpoczęły się od wręczenia nagród w konkursie na najlepszy przekład i na najlepsze opowiadanie dla Magdaleny Niziołek-Kiereckiej. Po uroczystości odbyły się czytania. Autorzy uczestniczący: Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Inga Iwasiów, Eustachy Rylski, Laila Stien (Norwegia), Þórarinn Eldjárn (Islandia). O godz. 19:00 – projekcja filmu „Pustynia Tatarów” według opowiadania Dino Buzzattiego, w reż. Valerio Zurliniego. Fragment prozy odczytał aktor Piotr Łukaszczyk. Po projekcji o filmie i literackim pierwowzorze rozmawiali Adrianna Prodeus i Adam Kruk. O godz. 21:00 – start koncertu zespołu Mister D. z udziałem Doroty Masłowskiej.
5 października – niedziela rozpoczęła się od pokazu filmu „Wiedźmy” w reż. Nicholasa Roegga, na podstawie powieści Roalda Dahla (dla dzieci i młodzieży). Przed projekcją fragment tekstu zaprezentowała aktorka Aldona Struzik. O godz. 12:00 Dorota Masłowska zaprezentowała dzieciom i ich rodzicom fragmenty swojej książki pt. „Jak zostałam wiedźmą” we własnej interpretacji. Od godz. 14:00 do 16:00 trwały warsztaty literackie dla dzieci współorganizowane przez Akademię Dobrej Zabawy „Sówka”. W programie gry związane m.in. z książkami Tove Jansson, „Piotrusiem Panem”. O godz. 21:00 w Księgarni Hiszpańskiej rozpoczął się koncert kompozytora Marcina Olesia „Nowe opowieści hiszpańskie” z udziałem Marty Eloy Cichockiej (prezentacja utworów i czytanie prozy).
Konkurs na opowiadanie pod hasłem „Nowe marzy” – 450 zgłoszeń. Konkurs translatorski – 544 zgłoszenia.

Edycja 9. 1-5 X 2013

Dziewiąta edycja MFO rozpoczęła się w Księgarni Hiszpańskiej, gdzie odbyła się premiera antologii „Pin i zielonym”, w której znalazły się najlepsze opowiadania wybrane spośród nadesłanych na konkurs pod tym samym tytułem. Zaprezentowano pierwsze wydanie książki (projekt okładki: Agnieszka Jarząb, zdjęcie: Honorata Jakubowska) z tekstami następujących autorów: Paweł Sajewicz, Marcin Orliński, Jakub Lepiorz, Maciej Dobosiewicz, Agata Szubert, Paulina Danecka, Adrian Hyrsz, Grażka Majewska, Agata Hajda, Wojciech Bączkowski, Joanna Pawłusiów, Patrycja Pustkowiak, Adam Januszek, Agnieszka Polewczyńska, Jacek Wróbel. W trakcie tej uroczystości wręczono także nagrody w konkursie translatorskim, na najlepszy przekład.
Tego samego wieczoru odbyła się prezentacja 1 numeru czasopisma „Opowiadanie” – jesień 2013, w którym znalazły się m.in. teksty Philippe’a Claudela, Sary Hall, Petra Sabacha, Harkaitza Cano, Annette Mingels, Clemensa Meyera, Piotra Czerskiego, Runara Helgiego Vignissona, Daniela Odiji, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Alice Munro, Anny Majchrowskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało.
Dzień później odbyła się dyskusja pod hasłem „Przestańmy już wspierać czytelnictwo” prowadzona przez Magdę Piekarską, z udziałem Rafała Bryndala („Chimera”, dawniej „Bluszcz”), Agnieszki Kłos, Marcina Czerwińskiego („Rita Baum”), a w Kinie Nowe Horyzonty odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych projekcji filmowych – pokaz „Factotum” Benta Hamera według prozy Charlesa Bukowskiego. Przed filmem fragment powieści Bukowskiego przeczytał aktor m.in. wrocławskiego Teatru Komedia – Jerzy Mularczyk. Po filmie dyskutowali o nim: kuratorka przeglądu filmowego Adriana Prodeus, krytyk filmowy Piotr Czerkawski oraz krytyczka literacka Agnieszka Kłos. O godz. 20:00 rozpoczęły się Prezentacje Literackie z udziałem następujących autorów: Runar Helgi Vignisson (Islandia), Daniel Odija, Annette Mingels (Niemcy-Szwajcaria) i Janusz Rudnicki. Prezentacje odbywały się w scenografii specjalnie zaprojektowanej dla tegorocznej edycji MFO przez Agnieszkę Jarząb – scenografii performatywnej, z udziałem aktorów, studentów wrocławskiej PWST.
Kolejny dzień festiwalu rozpoczął się od dyskusji pod hasłem „Bardzo gorzko o dystansie” prowadzonej przez Agnieszkę Wolny-Hamkało z udziałem dr Urszuli Glensk (UWr.) oraz dwojga autorów – Małgorzaty Rejmer i Piotra Czerskiego. O godz. 17:00 w Kinie Nowe Horyzonty odbyła się druga projekcja cyklu adaptacji, „Coś z Alicji” Jana Svankmajera – adaptacja „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Przed pokazem fragment oryginalnego utworu przeczytała aktorka m.in. Teatru Polskiego we Wrocławiu Aldona Struzik. Po projekcji o surrealizmie i filmach m.in. Svankmajera czy Tima Burtona rozmawiały Adriana Prodeus i Agnieszka Taborska. O godz. 20:00 rozpoczęły się drugie Prezentacje Literackie z udziałem Harkaitza Cano (Kraj Basków), Clemensa Meyera (Niemcy), Piotra Czerskiego i Małgorzaty Rejmer.
W festiwalową sobotę odbyło się spotkanie z Juanem Kruzem Igerabide (Kraj Basków) współorganizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Baskijskich (EIZIE) – prowadzone w jęz. Baskijskim. O godz. 15:00 w Kinie Nowe Horyzonty rozpoczęło się spotkanie z francuskim prozaikiem, reżyserem i scenarzystą, członkiem Akademii Goncourtów, Philippem Claudelem prowadzone przez specjalistkę od współczesnej literatury francuskiej, dr Helenę Duffy z Instytutu Filologii Romańskiej UWr. O godz. 17:00 czytaniem fragmentów prozy Michaiła Bułhakowa rozpoczęła się finałowa projekcja cyklu adaptacji – „Morfina” (film w reż. Aleksieja Bałabanowa). Po filmie rozmawiali o nim Adriana Prodeus i krytyk filmowy Adam Kruk. O godz. 20:00 rozpoczęły się ostatnie Prezentacje Literackie, tym razem z udziałem Philippe’a Claudela (Francja), Sary Hall (Wlk. Brytania), Huberta Klimko-Dobrzanieckiego i Mariusza Sieniewicza.
W konkursie na przekład wzięło udział 324 uczestników, tłumaczono z języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Na konkurs „Pin i zielonym” nadeszło 467 opowiadań.

Edycja 8. 2-6 X 2012

Ósma edycja MFO rozpoczęła się przeglądem adaptacji filmowych w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Pierwszym pokazywanym filmem był „Pojedynek” w reż. Ridleya Scotta na podstawie opowiadania Josepha Conrada.
Drugiego dnia odbył się wernisaż wystawy Kamy Sokolnickiej pt. „Dawno zilustrowane” w Muzeum Współczesnym Wrocław (Strefa Miejska). Cykl Kamy Sokolnickiej „Dawno zilustrowane” był pierwszym projektem artystycznym, przy którym autorka pracowała na apriorycznie zadanym materiale literackim i graficznym. W trakcie wernisażu wręczono nagrody w konkursie na najlepszy przekład. Zaprezentowano także zerowy numer czasopisma „Opowiadanie”, w którym znalazły się premierowe teksty m.in. Etgara Kereta, Magdaleny Tulli, Colma Toibina, Nataszy Goerke, Janusza Rudnickiego.
Po wernisażu zaproszeni goście wzięli udział w dyskusji pt. „Blizny po awangardach”. Rozmowę z udziałem Kamy Sokolnickiej, artystki, Adriany Prodeus, redaktorki WOK w TVP2, Marka Fiedora, reżysera, dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, Marcina Cecki, poety, dramaturga i fotoblogera oraz Christophera Baldwina, reżysera, Artysty Miasta ESK 2016 poprowadził dyrektor MFO, Marcin Hamkało. Tego samego dnia odbył się drugi pokaz przeglądu filmowego: „Cierpliwość (według Sebalda” w reż. Granta Gee na podstawie prozy W. G. Sebalda. O filmie i twórczości Sebalda z Adrianą Prodeus rozmawiał dr Piotr Paziński (Midrasz).
Następnego dnia w Muzeum Współczesnym Wrocław miała miejsce druga dyskusja festiwalowa – „Opowieść o opowiadaniu”. Udział w niej wzięli dr Bogusław Bednarek (Uniwersytet Wrocławski), dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel (Uniwersytet Warszawski, Grupa Studnia O) i Barbara Biernacka (psychoterapeuta). Dyskusję poprowadziła Agnieszka Wolny-Hamkało. Również 4 października odbył się ostatni pokaz przeglądu adaptacji filmowych: „Krótkie wywiady z obrzydliwcami” w reż. Johna Krasinskiego, na podstawie prozy Davida Fostera Wallace’a. O twórczości tego pisarza i filmie z kuratorką przeglądu, Adrianą Prodeus, rozmawiał Konrad Pustoła. Była to polska premiera „Krótkich wywiadów…”.
5.10.2012 w księgarni Tajne Komplety odbyło się spotkanie z irlandzkim pisarzem, Colmem Toibinem, które poprowadził Marcin Hamkało. O godzinie 18:00 w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w specjalnie zaprojektowanej na Prezentacje scenografii projektu Agnieszki Jarząb, wystąpili: Janusz Rudnicki (Polska), Valeria Parrella (Włochy), Filip Zawada (Polska), Colm Toibin (Irlandia), Marta Syrwid (Polska), David Soares (Portugalia).
O godzinie 23:00 w księgarni Tajne Komplety zaprezentowano najlepsze teksty z premierowej antologii „Nikt nigdy”. Wręczono także nagrodę główną w konkursie pod tym samym hasłem, którą otrzymał Andrzej Muszyński.
Ostatniego dnia festiwalu w księgarni Tajne Komplety odbyło się spotkanie z Magdaleną Tulli, prowadzone przez Marcina Hamkałę. O godzinie 18:00 w Teatrze Współczesnym swoje teksty czytali: Emil Hakl (Czechy), Andrzej Stasiuk (Polska), Dan Lungu (Rumunia), Magdalena Tulli (Polska), Natasza Goerke (Polska).
W konkursie na najlepszy przekład udział wzięło 306 osób (jęz. angielski i włoski). Do konkursu na opowiadanie (pod hasłem „Nikt nigdy”) zgłosiły się 553 osoby.

Edycja 7. 3-8 X 2011

W trakcie VIII Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania wystąpiło 11 autorów zagranicznych oraz 5 autorów z Polski. Pokazy filmowe i prezentacje literackie odbywały się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, a dyskusje i promocje antologii – w księgarni Tajne Komplety. Dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego we Wrocławiu gościli pisarze tak zwanego V4 – Słowacji, Czech, Węgier i Polski – Pavol Rankov, Michal Hvorecky (Słowacja), Petra Hulova i Petr Sabach (Czechy), Feren Kontra (Węgry), Łukasz Orbitowski i Agnieszka Kłos (Polska).
Oprócz tego we Wrocławiu czytali: Bohdan Zadura, Stefan Chwin, Justyna Bargielska (Polska); Bernard MacLaverty (Szkocja) i Silke Scheuermann (Niemcy) zaproszeni we współpracy z organizacją shortstory.eu); Simon van Booy (USA), Jurij Andruchowycz (Ukraina), Helle Helle (Dania), Annelies Verbeke (Belgia).
W trakcie 4. przeglądu filmowego z udziałem m.in. Jakuba Żulczyka i Adriany Prodeus odbyło się spotkanie „Replay Ripleya”, pokazy filmów „Amerykański przyjaciel” (reż. Wim Wenders), „Meduzy” (reż. Etgar Keret i Shira Geffen), „Cal” (reż. Pat O’Connor), „Bye child” (reż. Bernard MacLaverty).
Z festiwalem związana była premiera i promocja antologii „ORWO” wydanej w ramach współpracy MFO z Wydawnictwem Format, w której przeczytać można premierowe opowiadania m.in. Janusza Rudnickiego, Ingi Iwasiów, Zyty Rudzkiej, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego ilustrowane m.in. przez Agatę Dudek, Kamę Sokolnicką, Pawła Jarodzkiego. W ORWO znalazły się teksty inspirowane postaciami bohaterów z dzieciństwa odkrywanych na nowo.
Drugą wydaną przez MFO w 2011 antologią była „Swoją drogą”, zbiór opowiadań czternastu wschodzących indywidualności, autorów związanych z MFO – m.in. Grzegorza Czekańskiego, Jacka Świłły, Małgorzaty Rejmer, Sylwii Siedleckiej.
W dyskusji „Pisarz na granicy prawdy” prowadzonej przez Agnieszkę Wolny-Hamkało udział wzięli Jakub Żulczyk, Magdalena Grzebałkowska i prof. Andrzej Zawada z UWr.
W panelu „V4 – pamięć i prawda”, zorganizowanym we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, a prowadzonym przez Karolinę Pospiszil, udział wzięli autorzy z krajów wyszehradzkich.
W ramach festiwalu odbyła się również prezentacja najlepszych opowiadań nadesłanych na konkurs „Nie tak to pamiętam”, w której udział wzięli uczestnicy warsztatów kreatywnego pisania pod opieką Nataszy Goerke.
We współpracy z wydawnictwem Bukowy Las zorganizowaliśmy spotkanie promocyjne podręcznika „Jak zostać pisarzem” – w rozmowie prowadzonej przez Jacka Antczaka udział wzięli Urszula Glensk, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak.
Na konkurs opowiadaniowy „Nie tak to pamiętam” nadesłano 365 zgłoszeń, a na konkurs translatorski (przekłady tekstów angielskiego, niderlandzkiego i niemieckiego) – łącznie 325 zgłoszeń. Nagrodę główną konkursu na opowiadanie zdobyła Natalia Obukowicz.

Edycja 6. 11-17 X 2010

Na Prezentacjach VI Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (Kamienica Artystyczna w Przejściu Garncarskim) pojawiło się ośmioro autorów: Joanna Bator, Grażyna Plebanek, Zyta Rudzka, Jerzy Sosnowski oraz Sofija Andruchowycz, Andrij Bondar – Ukraina, Sana Krasikov – USA, Etgar Keret.
Trzeci przegląd adaptacji filmowych odbywał się w kinie Warszawa-Sala NOT pod hasłem „adaptacja niemożliwa”. Pokazaliśmy filmy: „Betonowy ogród”, „Don Kichot”, „Życie i myśli JW. Tristrama Shandy”, „Zamek”, „Zazie w metrze”. Teksty czytali: Szymon Czacki, Krystyna Krotoska, Magdalena Schejbal.
W księgarni Tajne Komplety odbyło się spotkanie „Przeczytane w tłumaczeniu”, podczas którego czytano opowiadania szwajcarskie, rumuńskie, bułgarskie, słowackie i portugalskie w polskim przekładzie.
Na konkurs na opowiadanie pod hasłem iMan nadesłano 156 zgłoszeń.
Warsztaty kreatywnego pisania prowadzili Natasza Goerke, Bohdan Zadura, Marta Mizuro, Darek Foks.
W konkursie translatorskim uczestnicy tłumaczyli z języków angielskiego, niemieckiego, ukraińskiego.
W kolejnym Drugim Dniu Dziecka udział wzięli Adriana Prodeus, Zbigniew Rybczyński, Magdalena Schejbal.
W ramach festiwalu odbyły się w księgarni Tajne Komplety dwa panele:
„Ideologie technologii”, w którym udział wzięli Zbigniew Mikołejko, Magda Piekarska, Małgorzata Góralska, Roman Kurkiewicz oraz „Technologie ideologii”, z udziałem Beaty Stasińskiej, Cezarego Michalskiego, Kingi Dunin.
——————–

Edycja 5. 5-11 X 2009
Na V Międzynarodowy Festiwal Opowiadania przyjechało 8 polskich autorów – Sylwia Chutnik, Agnieszka Drotkiewicz, Marta Dzido, Błażej Dzikowski, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Łoziński, Piotr Siemion, Janusz Rudnicki oraz 8 zagranicznych: Dina Rubina – Rosja, Felicitas Hoppe – Niemcy, Zahar Prilepin – Rosja, Kjartan Flogstad, Kjell Askildsen, Kristin Berget, Eivind Evjemo – Norwegia, Michael Zadoorian – USA.
Centrum Festiwalowe mieściło się w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu.
W ramach V MFO w kawiarni Literatka odbył się kolejny przegląd adaptacji filmowych, w trakcie którego pokazaliśmy filmy: „Siedem pięter”, „Na skróty”, „Perełki na dnie”, „Gepard”, „Głód”.
Na konkurs na opowiadanie pod hasłem “Mężczyzna” nadesłano 235 zgłoszeń.
Warsztaty kreatywnego pisania poprowadzili Natasza Goerke, Janusz Rudnicki.
W programie Debiuty wystąpili Małgorzata Rejmer i Aleksander Wenglasz.
W Trzecim Drugim Dniu Dziecka udział wzięli Agata Kucińska, Mikołaj Łoziński i Adriana Prodeus.
W kawiarni Literatka odbyła się premiera drugiej festiwalowej antologii „Projekt mężczyzna”.
W konkursie translatorskim uczestnicy tłumaczyli z następujących języków: angielski, niemiecki, rosyjski.
W ramach festiwalu odbyła się także prezentacja antologii opowiadań norweskich „Chłopak na dachu i inne opowiadania”, red. Harald Nilsen.
———–

Edycja 4. 2-12 X 2008
W IV Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, którego główna scena mieściła się w Biurze Wystaw Artystycznych we Wrocławiu udział wzięło 7 polskich autorów: Janusz Rudnicki, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Adam Wiedemann, Darek Foks, Joanna Pawluśkiewicz, Wojciech Kuczok
oraz 9 zagranicznych: Muharem Bazdulj – Bośnia, Gyorgy Dragoman – Węgry, Goncalo M. Tavares – Portugalia, Fatos Lubonja – Albania, Kerstin Hensel – Niemcy, James Hopkin – Anglia, Ołeksandr Irwanec – Ukraina, Billy Roche – Anglia, Anne Sward – Szwecja.
W księgarni Kapitałka zorganizowana została premiera pierwszej festiwalowej antologii „Zaraz wracam”.
Odbył się także pierwszy przegląd adaptacji filmowych w kinie Lalka pod hasłem „Książka była lepsza?”, w ramach którego wyświetlono filmy: „Upadek domu Usherów” (z towarzyszeniem zespołu „Jazz Cinema”), „Łagodna”, „Ariadna na Naksos”, „Nasza ulica”, „Ulica krokodyli”.
Pierwsze warsztaty kreatywnego pisania tym razem odbyły się w dwóch częściach: w kwietniu oraz w październiku, a prowadzili je Karol Maliszewski, Olga Tokarczuk, Natasza Goerke i gościnnie – Wojciech Kuczok.
Zgodnie z tradycją zorganizowane zostały konkurs translatorski (niemiecki, angielski) i warsztaty dla tłumaczy z tych samych języków.
Na pierwszy festiwalowy konkurs na opowiadanie pod hasłem 0700 nadesłano 67 prac.
W Biurze Wystaw Artystycznych można było oglądać wystawy Agnieszki Jarząb i Anny Kaszuby Dębskiej.
W Drugim Drugim Dniu Dziecka udział wzięli Anna Kaszuba Dębska, Łukasz Dębski, Mariusz Urbanek, Janusz L. Wiśniewski.
PROGRAM KLUBOWY miał miejsce w kawiarni Kalambur&Kalaczakra, a w jego ramach odbyły się:
– Short Story Slam
– jam session – TATOPANI
– SET DJ, DJ Ożóg
– The Battle of 7 Words
– Koncert Tenere
– Koncert Sinusoidal
—–

Edycja 3. 18-21 X 2007
Po rocznej przerwie odbył się III. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania organizowany przez Centrum Kultury „Zamek”.
Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego czytało swoje utwory 10 polskich autorów: Lidia Amejko, Bianka Rolando, Natasza Goerke, Jacek Dehnel, Hubert Klimko Dobrzaniecki, Adam Kaczanowski, Miłka Malzahn, Mariusz Sieniewicz, Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga
oraz 12 zagranicznych: Jan Balaban – Czechy, Helen Simpson – Anglia, John Taylor, Michael Kasper – USA, Maike Wetzel – Niemcy, Rachel Trezise – Walia, Segun Afolabi – Nigeria, Wiktor Jerofiejew – Rosja, Miroslav Micanovic – Chorwacja, Balla, Karol D. Horvath, Silvester Lavrik – Słowacja.
Na Uniwersytecie Wrocławskim odbyły się dwa panele dyskusyjne:
„Opowiadania, opowieści i opowiadacze w perspektywie antropologicznej” z udziałem Beaty Jaśko, Mirosława Kocura, Bogdana Owczarka, Marcina Czerwińskiego
oraz „słowo / obraz / wieści z frontu”, w którym udział wzięły Agnieszka Wolny-Hamkało, Kinga Dunin, Justyna Sobolewska.
W holu Sceny Kameralnej Teatru Polskiego została otwarta wystawa „Pasy niebezpieczeństwa” Bianki Rolando, a przez cały czas trwania festiwalu na ul. Oławskiej prezentowana była fotograficzna wystawa „Pudełko możliwości”.
W ramach festiwalu można było wziąć udział w trzech performance’ach: Piotra Skiby „18 Minutes Sculptures”, Lubomira „Lutka” Grzelaka „Brzechwa z loopami” i Maćka Bączyka „Młodzieżowy dom kultury”, a także w konkursie „The Battle of Seven Words”, koncertach Miłka – Mapa i zespołu Kot. Zespół Rity Baum zaprosił na debatę „Sztuka słuchania opowieści. Pamięć i wyobraźnia” w Domu Edyty Stein.
W ramach festiwalu odbył się kolejny konkurs translatorski, w którym studenci przekładali opowiadania z języków czeskiego, angielskiego, niemieckiego. Zorganizowane także zostały warsztaty tłumaczeniowe z wyżej wymienionych języków oraz hiszpańskiego.
Po raz pierwszy odbyła się impreza przeznaczona specjalnie dla dzieci – Drugi Dzień Dziecka, ze specjalnym udziałem Michała Rusinka i Tomasza Brody.

Edycja 2. 18-23 X 2005
II. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania odbywał się we Wrocławiu, Jagniątkowie i Jeleniej Górze.
Rozpoczął się w Domu Edyty Stein od wydarzenia SHORT STORY SLAM – otwartego konkursu pisma „Rita Baum” na krótkie opowiadanie. Prowadzenie: Paweł Piotrowicz. Tam też otwarto wystawy: grafik Tomasza Bohajedyna oraz fotografii – Agnieszki Kłos, Oli Kwiatkowskiej, Batosza Maza. Dzień zakończył koncert zespołu MATPLANETA.
Drugiego dnia miała miejsce uroczysta inauguracja i ogłoszenie wyników konkursu na przekład literacki z udziałem przedstawicieli Władz Miasta oraz Władz Uniwersytetu. (Ratusz, sala Wójtowska)
Odbyła się także dyskusja otwarta praktyków przekładu w Domu Edyty Stein, udział w niej wzięli:
Danuta Cirlić – Straszyńska, Magda Heydel (UJ), Paulina Schulz (Uniwersytet w Erfurcie), Hans Christian Trepte (Uniwersytet w Lipsku), Zbigniew Kruszyński (Sztokholm), Jerzy Koch (UWr, UAM).
Pierwsze spotkanie z pisarzem: Stewe Claeson (Szwecja) – Towarzystwo Polsko-Szwedzkie, oddział we Wrocławiu. Prowadzenie: Prezes Towarzystwa Elżbieta Towarnicka
Wieczorem miał miejsce pierwszy Maraton czytania opowiadań w Teatrze Polskim (Scena na Świebodzkim). Udział wzięli: Michał Witkowski (Polska), Natalia Śniadanko (Ukraina), Edo Popović (Chorwacja), Ita Daly (Irlandia), Zbigniew Kruszyński (Polska), Doron Rabinovici (Austria).
Trzeci dzień to przede wszystkim spotkania z pisarzami na filologiach:
Doron Rabinovici – Biblioteka Austriacka (Gmach Główny Uwr).
Irena Brezna (Szwajcaria) i Jörg Bernig (Niemcy).
Nenad Veličković (Bośnia i Hercegowina) i Edo Popović (Chorwacja) – Instytut Filologii Słowiańskiej.
Natalia Śniadanko (Ukraina) i Ihar Babkou (Białoruś) – Instytut Filologii Słowiańskiej.
Mehis Heinsaar (Estonia) – Mleczarnia.
Ita Daly (Irlandia), Tama Janowitz (USA) i Dan Rhodes (Wielka Brytania, Szkocja) – Instytut Filologii Angielskiej.
Kristien Hemmerechts (Belgia) i Braam de Vries (RPA) – Ośrodek Kultury Niderlandzkiej. .
Zorganizowano także spotkanie z polskimi mistrzami opowiadania: Olgą Tokarczuk, Zbigniewem Kruszyńskim, Wojciechem Kuczokiem, Danielem Odiją, Michałem Witkowskim w Ossolineum; prowadzenie: dr Urszula Glensk (UWr).
W Teatrze Polskim (Scena na Świebodzkim) odbył się wieczorny Maraton czytania opowiadań, w trakcie którego czytali: Stewe Claeson (Szwecja), Irena Brežna (Szwajcaria), Braam de Vries (RPA), Nenad Veličković (Bośnia i Hercegowina), Daniel Rhodes (Wielka Brytania), Olga Tokarczuk (Polska).
A dzień później czytali: Ihar Babkou (Białoruś), Kristien Hemmerechts (Belgia), Daniel Odija (Polska), Mehis Heinsaar (Estonia), Tama Janowitz (USA), Jörg Bernig (Niemcy), Wojciech Kuczok (Polska).
22 października miała miejsce dyskusja w Domu G. Hauptmanna w Jagniątkowie, temat: “Pisarz na pograniczu kultur”, uczestnicy: Jörg Bernig, Irena Brežna, Wojciech Kuczok, Olga Tokarczuk, prowadzenie: Hans-Christian Trepte (Uniwersytet w Lipsku)
W Teatrze im C.K. Norwida w Jeleniej Górze odbyły się dwa maratony czytania opowiadań.

Edycja 1. 21-23 X 2004
Jako pierwsze wydarzenie I. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Scena Kameralna) odbył się spektakl wg opowiadania Witolda Gombrowicza pt. Zdarzenie na brygu Banbury (reż. Ula Kijak).
W Auli Leopoldinie Uniwersytetu Wrocławskiego zainaugurowano festiwal (przemówienia oficjalne, prezentacja uczestników, ogłoszenie wyników studenckiego konkursu na przekład opowiadania).
Na Uniwersytecie Wrocławskim odbył się panel nt. Opowiadanie dzisiaj z udziałem pisarzy i krytyków: Marcina Czerwińskiego (red. nacz. “Rity Baum”), Kate Griffin (Wlk. Brytania, animatorka forum internetowego Save Our Short Story), Pawła Huelle, Romana Simicia (Festiwal Opowiadania w Zagrzebiu), Olgi Tokarczuk. Prowadzenie: prof. Andrzej Zawada (UWr).
Na Wydziale Filologicznym uniwersytetu odbyła się dyskusja nt. Fenomen opowiadania z udziałem dra Wojciecha Browarnego (UWr), dr Urszuli Glensk (UWr), prof. Jolanty Ługowskiej (UWr), dr Ivany Vidović-Bolt (Uniwersytet w Zagrzebiu), prof. Ryszarda Waksmunda (UWr). Prowadzenie: prof. Wojciech Soliński (UWr).
Zainaugurowano maraton opowiadań na Dworcu Świebodzkim (sala Teatru Polskiego) z udziałem: Zorana Fericia (Chorwacja), Pawła Huelle (Polska), Claire Keegan (Irlandia), Tomasza Małyszka (Polska), Colette Nys-Mazure (Belgia) i Jurija Wynnyczuka (Ukraina).
W instytutach Wydziału Filologicznego odbyły się następujące spotkania:
1. Claire Keegan (Irlandia) i Kate Griffin – Instytut Filologii Angielskiej.
2. Colette Nys-Mazure (Belgia) – Instytut Filologii Polskiej.
3. Zoran Ferić i Roman Simić (Chorwacja) – Instytut Filologii Słowiańskiej.
4. Georgi Gospodinow (Bułgaria) i Jurij Wynnyczuk (Ukraina) – Instytut Filologii Słowiańskiej.
5. Rashid Novaire (Holandia) – Ośrodek Kultury Niderlandzkiej.
W drugim maratonie opowiadań na Dworcu Świebodzkim (sala Teatru Polskiego) udział wzięli: Natasza Goerke (Polska), Georgi Gospodinow (Bułgaria), Zbigniew Kruszyński (Polska), Rashid Novaire (Holandia), Roman Simic (Chorwacja) i Olga Tokarczuk (Polska).
23.10. 2004 – Dzień w Domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie k/ Jeleniej Góry:
Tu odbyła się debata nt. Literackie konstruowanie historii z udziałem: Nataszy Goerke (Hamburg), Pawła Huelle (Gdańsk), Zbigniewa Kruszyńskiego (Dolny Śląsk), Tomasza Małyszka (Wrocław), Olgi Tokarczuk (Dolny Śląsk) oraz dra Hansa Christiana Trepte (Uniwersytet w Lipsku). Prowadzenie: prof. Elżbieta Dzikowska (UWr) i Hans Joachim Hahn (Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie).