Kristen Roupenian „Kociarz”

Środa, 2.10.2019

18:00 Kristen Roupenian „Kociarz”, reż. Marcin Liber, dramaturgia Agnieszka Wolny-Hamkało, przekład Magdalena Sommer, występują: Maja Pankiewicz, Jakub Klimaszewski.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze

Opublikowany po raz pierwszy w New Yorkerze „Kociarz” Kristen Roupenian był najgłośniejszym i najczęściej komentowanym opowiadaniem zeszłego roku. Za rekordową ilością odsłon szła refleksja krytyczna i socjologiczna. Pisano o miłości (i seksualności) w czasach komunikatorów i o tym, jak naszą seksualność zmieniła pornografia. Wkrótce wśród czytelników powstały zwalczające się nawzajem kolektywy interpretacyjne, a potem hejterskie. Feministki pisały o przedmiotowym traktowaniu kobiecego ciała, mężczyźni o ejdżyzmie i pogardzie. Jedni pisali o wysublimowanej prostocie „Kociarza”, inni narzekali na szkolne, konwencjonalne traktowanie narracji i języka. O debiut Kristen Roupenian zaczęły walczyć brytyjskie i amerykańskie wydawnictwa, a kwota, którą jej proponowano, rosła w rekordowym tempie. Co takiego jest w opowiadaniu „Kociarz”, że poruszyło tylu czytelników? Jakich bolesnych punktów dotyka? Zapraszamy Państwa na czytanie performatywne, podczas którego z „Kociarzem” zmierzy się reżyser Marcin Liber. Mamy nadzieję, że inscenizacja na dwójkę aktorów, otworzy nowe pola interpretacyjne i da impuls do kolejnych dyskusji wokół tekstu.

Reżyseria:

Marcin Liber (1970) – jeden w najważniejszych reżyserów teatralnych średniego pokolenia. Zaczynał jako aktor związany z poznańskim Teatrem Biuro Podróży. Jeden z założycieli Teatru Usta Usta, debiutował jako reżyser w 2000 roku. Od tego czasu wyreżyserował ponad 20 spektakli, m.in. „Śmierć człowieka-wiewiórki (Teatr Usta Usta), „ID”, „Makbet”, „Utwór o matce i ojczyźnie” (Teatr Współczesny w Szczecinie), „Wesele” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „III Furie” (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), „Trash Story” (Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze), „Na Boga!” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) czy „Być jak Steve Jobs” (Narodowy Stary Teatr w Krakowie). W Teatrze Wybrzeże zrealizował spektakl „Fahrenheit 451”. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Lauru Konrada na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej. W ostatnim sezonie wyreżyserował „Popiół i diament” w teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, spektakl „Motyl” we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz koncert finałowy PPA „ Out of the System”

Występują:

Maja Pankiewicz w 2017 roku ukończyła Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. Jest aktorką Teatru Ludowego w Krakowie, gra w spektaklach teatralnych, w filmach i w telewizji (serial „Szóstka”). Ma na swoim koncie liczne nagrody za kreacje teatralne, m.in. Nagrodę im. Jana Machulskiego „Bądź orłem, nie zniżaj lotów” i Główną Nagrodę Aktorską za rolę Elżbiety w spektaklu „Maria Stuart” na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2018 roku wystąpiła w filmie „Users” Jakuba Piątka (program „30 Minut”, Studio Munka – SFP, za który otrzymała nominację do Nagród Polskiego Kina Niezależnego w kategorii „najlepsza aktorka”. W 2018 roku otrzymała nagrodę za rolę w filmie „Ania” na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych w Koninie. Zadebiutowała w filmie pełnometrażowym pt. „Eastern” w roli Ewy, za co nagrodzono ją Jantarem „za odkrycie aktorskie” na 38. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Jak uzasadniło jury: „Charyzma, magnetyczna siła ekranowej obecności nawet w ciemnym zoo”.

Jakub Klimaszewski – absolwent Białostockiej Akademii Teatralnej, pracuje w teatrach, czasem przed kamerą, zdarza się, że w radiu. Najważniejsze spektakle: „Pospolite Żywoty Martwych Polaków”, reż. Marcin Wierzchowski (zespołowa nagroda specjalna na 4. Festiwalu Debiutantów w Toruniu 2017), „Władcy”, reż. Mateusz Tymura (Buława Hetmańska na 43 Zamojskim Lecie Teatralnym 2017), „Sekretne Życie Friedmanów”, reż. Marcin Wierzchowski (nagroda publiczności na 4. Festiwalu Nowego Teatru – 56 Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych w 2017 roku oraz Gran Prix X edycji Festiwalu Boska Komedia 2017).