Nagroda Conrada na Opowiadaniach

4.10.2019, piątek
godz. 20:00
Proza – klub Wrocławskiego Domu Literatury, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie z najciekawszymi literackimi świeżynkami, tj. nominowanymi do tegorocznej edycji Nagrody Conrada.

Najpierw trzeba zadebiutować – wydawałoby się, że to najtrudniejszy krok na drodze początkującego prozaika. Może się udać dzięki konkursom – jak ten na najlepszy tekst w ramach Festiwalu Opowiadania, albo przychylnemu wydawcy. Ale dopiero tuż po debiucie następuje krytyczny moment w karierze młodego pisarza. Jeśli książka przejdzie bez echa, los debiutanta nie będzie łatwy. Nagroda Conrada – pierwsze w Polsce wyróżnienie dla najlepszego debiutu prozatorskiego ubiegłego roku – wspiera twórców, którzy co prawda zainicjowali już działalność pisarską, ale nie mają jeszcze wystarczająco znanego nazwiska, by ich książki dotarły do licznego grona odbiorców. Poza udzielaniem wsparcia finansowego Nagroda Conrada ma przybliżać publiczności nowych twórców, stąd wrocławskie spotkanie w ramach MFO. Porozmawiamy o tym, po co i w jaki sposób wychodzić z szuflad i jak robić to w sposób efektowny. To spotkanie dla tych przed debiutem, ale i dla tych, którzy po prostu ciekawi tego, co nowe w polszczyźnie,

Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych jest wręczana co roku podczas Festiwalu Conrada (z Wrocławia to rzut beretem). Ostatecznego wyboru dokonują: Michał Paweł Markowski, Urszula Chwalba, Inga Iwasiow, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król i Michał Nogaś oraz publiczność Festiwalu Conrada.

Prowadzenie:


Szymon Kloska
fot. Anna Rezulak/KFP

Szymon Kloska – krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa.

Partnerzy: