Spotkanie z Adamem Kaczanowskim


fot. Adam Kaczanowski

Spotkanie z Adamem Kaczanowskim i premiera książki „Czego boją się rodzice” odbędą się 3.10.2019 (czwartek) w Klubie Proza o godz. 19:00. A 5.10.2019 (sobota) Autor przeczyta fragmenty w trakcie festiwalowych Prezentacji.

Laureat tegorocznego Silesiusa za książkę poetycką roku tym razem zjawi się u nas jako prozaik, z króciutką a treściwą książeczką „Czego boją się rodzice” (od enigmatycznego wydawnictwa Disastra Publishing). Niby to tylko kilka opowiadań i jeden monodram: o Dorotce z Kansas i Alicji z Krainy Czarów oraz o innych, współczesnych im mieszczanach, o ich małżeństwach, wycieczkach wakacyjnych, rodzicielstwie i kompleksach wieku dojrzałego. Ale jakie tam z nich opowiadania, skoro gdzie ich człowiek nie wetknie, tam się zaraz zapodzieją i zmarnieją bezradne. O tych zagubionych historiach, o bezradności ich bohaterów, o tacierzyństwie, matriarchacie i konstruowaniu opowieści – porozmawiamy zatem z autorem, dla którego proza i poezja zawsze (tj. od debiutanckiej „Powieki”) wymieniały się rolami.


Adam Kaczanowski
fot. Ola Kaczanowska

Adam Kaczanowski (1976), raczej pisarz, trochę performer, laureat tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę „Cele”, za którą jest też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Opublikował też trzy powieści (ostatnio „Topless”) oraz kilka książek poetyckich (m.in. „Stany”, „Happy End”, „Co jest nie tak z tymi ludźmi?”). Jego teksty pojawiały się m.in w „Twórczości”, „brulionie”, „Nowym Nurcie”, „Czasie Kultury”, „FA-arcie” oraz na cycgada.art.pl. Występował jako Człowiek-Małpa, Calineczka i klaun, m.in. w galeriach Goldex Poldex (Kraków), Arsenał (Poznań), Siłownia (Poznań). Urodził się w Poznaniu, mieszka w Warszawie, pracuje w reklamie. W 2019 roku ukazał się jego zbiór opowiadań „Czego boją się rodzice”.
 
 

 
 

Prowadzenie:


Jakub Skurtys
fot. A. Idczak


Jakub Skurtys (1989) – krytyk i historyk literatury, specjalizuje się w poezji najnowszej i literaturze XX wieku, zwłaszcza awangardowej; pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UWr; publikował m.in. w „Wielogłosie”, „Przestrzeniach Teorii”, „Pamiętniku Literackim” i „Forum Poetyki” oraz w większości czasopism literackich. W „Małym Formacie” prowadzi autorski cykl „Krytyka negatywna”, poświęcony krytycznej rozprawie z najnowszą poezją. Autor przedmowy do II wyd. „Jeden i liczba mnoga” Andrzeja Falkiewicza oraz współautor posłowia do wierszy zebranych Roberta Rybickiego „Podręcznik naukowy dla onironautów”. Jego pierwsza książka krytycznoliteracka – „Wspólny mianownik. Szkice o poezji i krytyce po 2010 roku” – ukaże się pod koniec roku nakładem wrocławskiej Fundacji im. T. Karpowicza.