sp.
27

Dziewczyny o granicach: ferment, pożar, dym

Pięć dziewczyn zajmujących się różnymi obszarami sztuki: literaturą, teatrem, filmem, dizajnem, animacją, performance, malarstwem. Kuratorki, krytyczki, artystki, autorki książek i programów telewizyjnych – spotkają się 4 października, w sobotę o godz. 15.00 w Kinie Nowe Horyzonty.

Będziemy rozmawiać o prywatnych i publicznych transgresjach artystów, o przekroczeniach w sztuce: literaturze, dizajnie, w kinie. O granicach między gatunkami sztuk i ich śmiałym zacieraniu. O tym, dlaczego tak trudno wejść za próg galerii. O kondycji performerskiej i przekraczaniu prywatności / własnego ciała w teatrze. O tym, jak dizajn wchodził w konflikt z mieszczańską presją „dobrego smaku”. O przesuwaniu / rozsadzaniu tego, co normatywne.

Adriana Prodeus, Anna Herbut, Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj i Agnieszka Wolny-Hamkało – zrobią ferment, pożar, dym. Przekroczcie z nimi wiele własnych granic.

 

Agnieszka Drotkiewicz autorka m.in. „Paris London Dachau”, „Dla mnie to samo”, „Teraz”. Opublikowała zbiór rozmów „Jeszcze dzisiaj nie usiadłam” i wywiad-rzekę z Dorotą Masłowską „Dusza światowa”. Była kuratorką cyklu spotkań literackich „Daleko od Wichrowych Wzgórz” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz Klubu Kreatywnego Czytania na Chłodnej 25.

 

 

 

 

 

Agnieszka Wolny-Hamkało – pisarka polska, autorka powieści „Zaćmienie” (Czarne 2013), szkiców „Inicjał z offu” (Iskry 2012), książek dla dzieci i siedmiu tomów poetyckich (ostatnio „Borderline”). Redaktorka trzech antologii opowiadań. Mieszka we Wrocławiu.

 

 

 

 

 

Anna Herbut (1983) – dramaturżka, kuratorka, recenzentka teatralna i filmowa. Krytyczka sztuki. Radykalna bajkopisarka i słowotwórczyni w zakresie copyleftu. Współzałożycielka interdyscyplinarnej formacji artystycznej IP Group. Pisze dla „Dwutygodnika”, „Chimery”, „Didaskaliów” i „Notatnika Teatralnego”.

 

 

Katarzyna Roj – autorka programu wystawienniczego galerii Dizajn – BWA Wrocław, kuratorka i redaktorka. Od 2009 r. realizuje serię wydarzeń „Teraz dizajn!”. Kuratorka wystaw monograficznych projektantów graficznych, opiekunka niezależnych ruchów aktywistycznych, współredaktorka publikacji „Typoaktywizm – przewodnik”. Autorka tekstów poświęconych współczesnej kulturze materialnej.

 

Adriana Prodeus – krytyczka filmowa i sztuki, autorka „Themersonowie. Szkice biograficzne”. Stypendystka Fulbrighta na Tisch NYU. Publikuje m.in. w „Kinie”, na portalach: „Krytyka Polityczna”, obieg.pl, stopklatka, kultura liberalna, dwutygodnik.com, w „Newsweeku”, „Ruchu Muzycznym” czy „Biurze”. Redaguje magazyn kulturalny „WOK. Wszystko o kulturze” w TVP2.

 

 

Panel „Transgresje” z udziałem Agnieszki Drotkiewicz, Katarzyny Roj, Anki Herbut i Adriany Prodeus, prowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało, 4 października, sobota, godz. 15:00, Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5