wrz
25

Filmowa odsłona Nabokova

W piątek 3 października o godz. 17:00 zapraszamy na film „Rozpacz” Rainera Fassbindera na podstawie powieści Vladimira Nabokova.

Adriana Prodeus o filmie: Prawdopodobnie najlepszy film Fassbindera powstał w oparciu o najlepszą powieść Nabokova. Niemcy, lata trzydzieste. Schizofrenia bohatera uosabia stan świadomości całego kraju. Znudzony fabrykant Hermann Hermann niczym w „Księciu i żebraku” zamienia się tożsamością z przygodnie spotkanym mężczyzną. Kto jest kim, a komu tak się tylko wydaje? Niemożność odróżnienia jawy od snu to w tym świecie betka. Wielka kreacja Dirka Bogarde („Nocny portier”), pierwszy anglojęzyczny film w dorobku reżysera, nad scenariuszem którego pracował Tom Stoppard.

Karolina Kosińska o filmie: Nabokov chciał w swojej powieści zakpić ze stylu Dostojewskiego, którego nigdy nie lubił. Ale tam, gdzie pisarz traktuje swego bohatera ironicznie, reżyser zachowuje powagę. Być może dlatego, że zawsze miał ogromny szacunek zarówno do szaleństwa, jak i do śmierci.

Po filmie rozmowa z udziałem Janusza Rudnickiego i Jana Pelczara.

Jan Pelczar – dziennikarz filmowy, autor Strefy Kina w Radiu RAM i bloga „Klaps – magazyn filmowy”. Wykłada dla młodzieży w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, współpracuje ze Stopklatką, publikował w wielu dziennikach, tygodnikach i magazynach. Na co dzień pracuje we Wrocławiu i Warszawie jako autor programów, prezenter i wydawca serwisów informacyjnych w Radiu RAM oraz redaktor w „Przeglądzie Sportowym”.

Janusz Rudnicki – opublikował m.in. „Można żyć”, „Cholerny świat”, „Męka kartoflana”, „Mój Wehrmacht” i „Chodźcie, idziemy” (nominowane do Europejskiej Nagrody Literackiej). „Śmierć czeskiego psa” znalazła się w finale nagrody Nike. Opowiadanie „Cierpienia głupiego Augusta” ukazało się w „Best European Fiction 2012”. Tegoroczny laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. W październiku 2014r. ukaże się najnowszy zbiór „Życiorysta”.

—————————————————————————————————————————————————-

FILM: ROZPACZ (1978), reż. Reiner Fassbinder, na podstawie powieści Vladimira Nabokova. 3 października, piątek, godz. 17:00, Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

Bilety w cenie 11 zł do nabycia w Kinie Nowe Horyzonty.