sp.
29

Premiera antologii „NOWE MARZY”

W środę 1 października o godz. 17:00 w Księgarni Hiszpańskiej odbędzie się premiera antologii pokonkursowej „NOWE MARZY”. W spotkaniu wezmą udział redaktorzy książki – Natasza Goerke, Marta Mizuro i Dariusz Sośnicki. Finaliści konkursu, których teksty znalazły się w publikacji, odczytają też fragmenty swoich opowiadań.

Osoby nominowane do nagrody głównej: Łukasz Błaszczyk, Łukasz Boeske, Kajetana Fidler, Kajetan Gendek, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek, Joanna Kocik, Julia Łapińska, Przemek Morawski, Magdalena Niziołek-Kierecka, Ewa Olejarz, Maras Pijanowski, Karina Pudłowska, Paweł Sajewicz, Robert Subdysiak, Katarzyna Szelenbaum, Łukasz Szoszkiewicz, Izabela Szymczak, Katarzyna Tomczyk, Kuba Wojtaszczyk, Blanka Zawada.

Fragment wstępu do antologii:

Wyobraźnia to zdolność, jakiej nie sposób wyćwiczyć na kursach kreatywnego pisania. To coś, co każdy piszący wnosi od siebie, jego indywidualny bagaż zbudowany z doświadczeń, które zachowują się w pamięci, z upodobań estetycznych albo snów. Ponieważ do snów śnionych przez wszystkich nie mamy pełnego dostępu, choć od wieków go poszukujemy, nie możemy wskazać czegoś, co na pewno nikomu się nie śniło. Nawet jeśli udałoby się zebrać miliardy ludzkich marzeń sennych, a potem przypisać im znaczenie, by je w ten sposób strywializować, nie da się do końca zgłębić ich zagadki. Weźmy choćby takie sny zwierząt. O tym, że śnią, wie każdy właściciel psa czy kota, ale jego pupil może tylko w ograniczony sposób przekazać mu treść swoich koszmarów. Raczej na pewno nie śni mu się wtedy „rzeka pełna mleka”, lecz bez wątpienia czegoś się boi lub odczuwa przyjemność.

Każdy człowiek ma wyobraźnię, lecz nie każdy potrafi sugestywnie wyartykułować to, co sobie wyobraża. Nie każdy umie dzielić się swoimi wizjami przeszłości, teraźniejszości bądź przyszłości. Znaleźć dla nich formę, która najlepiej je wyrazi. Pewne jest jednak to, że połączenie wyobraźni z interesującą formą ekspresji jest pierwszym krokiem ku sztuce. By dalej poruszać się swobodnie, trzeba już ćwiczyć: samodzielnie albo pod okiem instruktora. Ale nie ma chyba innego początku tej drogi niż postawienie sobie zadania: „Wypisz-wymaluj, jak by to miało być, gdyby mogło być tak, jak się nam nawet nie śniło”. Czy też – uwzględniwszy różne zastrzeżenia – „jak ci się nie śniło”.

Dwadzieścioro autorów, których opowiadania wybraliśmy (spośród 450 prac nadesłanych na konkurs pod hasłem „NOWE MARZY”), prezentuje swoje wyobrażenia o wczoraj, dziś i jutro. Kreuje w wyobraźni zarówno historię, której nie mogą pamiętać, jak i tę, której nikt jeszcze nie zna. Wielu z nich jednak podejmuje chyba trudniejsze wyzwanie, składając opowieści z elementów, jakie można naocznie zweryfikować. Wszystkie je łączy brak złudzeń skłaniający do refleksji, że w Polsce pewnie nie udałoby się zmontować antologii pt. „Miło i przyjemnie”.

———————————————————————————————————————————————–
Premiera antologii „NOWE MARZY”, 1 października, środa, godz. 17:00, Księgarnia Hiszpańska