st.
07

Pokonkursowo – Kuba Wojtaszczyk

Z przyjemnością informujemy o sukcesach uczestników warsztatów kreatywnego pisania odbywających się w ramach festiwalu Opowiadania. Pod koniec roku ukazało się w mediach wiele literackich podsumowań, a jednym z najciekawszych debiutantów 2014 roku okrzyknięto Kubę Wojtaszczyka (MFO 2014), którego debiutancka powieść „Portret trumienny” wyróżniona została w kilku notowaniach (m.in. „Najlepsze literackie debiuty” – „Newsweek”, tekst Łukasza Saturczaka). Wydana w maju przez Simple Publishing tak była opisywana przez Roberta Pruszczyńskiego („Xięgarnia”): „To historia wyrośnięcia z domowego ciepełka, które staje się domowym piekiełkiem. Główny bohater, Aleks, udowadnia, że pokrewieństwo to czysto umowna kategoria i w pewnym momencie rodzina to już tylko grupa obcych ludzi. Stosunek bohatera do „gwałtu na jego intymności” cechuje duża ironia i tendencja do autoanalizy, nie przynosi ona jednak nigdy rozładowania negatywnych emocji, przeciwnie, neurotyczne rozgadanie prowokuje do coraz bardziej zaawansowanych aktów agresji. Na pierwszy rzut (czytającego) oka wydaje się to zabawne, ale z czasem zaczyna budzić przerażenie. Fantastycznie opisane rodzinne piekiełko, każda z postaci jest barwna i zapadająca w pamięć”.

Kuba Wojtaszczyk urodził się w 1986 roku. Jest kulturoznawcą i absolwentem Gender Studies UAM. Lubi absurd. Dla kontrastu interesuje się Shoah. Chociaż „Portret trumienny” to debiutancka książka, teksty publikował już m.in. w „Lampie”, „Czasie Kultury” i „Wakacie”. Jego opowiadanie wyróżnione w konkursie MFO ukazało się w antologii „Nowe marzy”.

12 stycznia 2015r. o godz. 18:00 w księgarni Bookowski (CK Zamek w Poznaniu) odbędzie się spotkanie między innymi z Kubą, a także z Wojciechem Engelkingiem i Aleksandrą Zielińską.