sty
19

Pokonkursowo – Wykup słowo

Laureatka konkursu na opowiadanie „Nowe marzy” (MFO 2014) Magdalena Niziołek-Kierecka oraz Katarzyna Tomczyk, nominowana do głównej nagrody w tej samej edycji, to uczestniczki wyjątkowego projektu crowdfundingowego „Wykup słowo„, który zakończył się (z sukcesem!) w listopadzie ubiegłego roku. Dziesięć autorek tak opisywało swój pomysł:

Wykup słowo” to eksperymentalny projekt literacki polegający, w szerokim rozumieniu, na sprzedawaniu słów. Marzyłeś kiedyś, by współtworzyć kulturę? Chciałbyś przyczynić się do powstania tekstu literackiego? Wymyślić imię jednemu z bohaterów albo zobaczyć wybrane przez Ciebie słowo w opowiadaniu? A może masz ulubione powiedzonko, złotą myśl lub jesteś autorem niebanalnej frazy, którą warto byłoby podzielić się z innymi? Teraz masz taką możliwość!
Dziesięć autorek podjęło wyzwanie. Czekają na Twoje pomysły. Liczą na nieszablonowość i odwagę. Niczym nieograniczoną swobodę i fantazję, kreatywność i nieprzewidywalność w doborze słów, imion, fraz. Rzuć im wyzwanie! Wybieraj słowa trudne, nietypowe. Prokrastynacja? Czemu nie. A może zelota? Degrengolada? Rozedrgany Myślibór? Wszystko zależy od Ciebie. To Ty ukształtujesz tekst. Celem projektu jest wydanie i promocja antologii opowiadań, zatytułowanej: „Autostop(y). Dziesięć opowiadań o wolności”.

Antologia Autostop(y) będzie miała swoją premierę już na początku marca. Gratulujemy! Opowiadania Magdy i Katji znaleźć można w antologii „Nowe marzy”. Profil facebookowy projektu: Wykup słowo.

Magdalena Niziołek – Kierecka (1977) – z racji wykształcenia wie sporo o biofizyce. Pracowała na uczelniach w Krakowie, Milwaukee, Salzburgu i Sztokholmie. Kiedyś eksperymentowała w laboratorium, teraz – podczas pisania. Miłośniczka gier planszowych, pilates i Woody’ego Allena. Z Kielc, gdzie obecnie mieszka, szykuje przeprowadzkę do Brukseli. Zadebiutowała opowiadaniem „Eliksir” w antologii „Lato Moralnego Niepokoju”. W 2014 roku jej teksty zostały wyróżnione na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału i Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania. Właścicielka Broni.

Katja Tomczyk – inicjatorka projektu „Wykup słowo”. Urodzona w 1981 roku na Lubelszczyźnie. Eksperymentatorka, której nie można odmówić wyobraźni. Nieuleczalnie chora na empatię. Kłamczucha do kwadratu. Wielbicielka karykatury i groteski. Matka chrzestna irracjonalnych pomysłów. Wnuczka Leokadii. Wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania 2014. Żyje na wygnaniu w Piasecznie.