sp.
23

„Młodość Conrada” – dyskusja


Marynistyczna proza Conrada należy do najbardziej oryginalnych projektów literackich ostatnich dwóch stuleci – a niepowtarzalna atmosfera i ton jego opowieści o dalekich krajach i morskich przygodach – są zjawiskiem unikalnym w perspektywie całej historii literatury. Polscy czytelnicy kojarzą prozę z Conrada z morskimi przygodami i światem, który jest zbyt odległy, by się nim na co dzień zajmować. Nieczęsto pamiętają, że materiałem najwyższej jakości jest tu melodia, metafora, pisarska precyzja już na poziomie zdania. A wartości, o których pisze Conrad (odwaga, przyjaźń, lojalność), są ponadczasowe, cenne i warte włączenia w społeczny obieg. Podczas dyskusji panelowej chcielibyśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób proza Conrada mogłaby „przydać się” polskiemu czytelnikowi. Czy metaforyka jego opowiadań jest czytelna? Czy współczesny czytelnik będzie umiał przejąć się opowieściami na temat morskiej żeglugi? O tych i innych sprawach będziemy rozmawiali na podstawie opowiadania „Młodość”. Współczesność, która jest zakochana w młodości, fetuje młodość, opiewa jej wartości, widzi w niej nadzieję – mogłaby z powodzeniem sięgnąć po Conradowską opowieść i wynikającą z niej tradycję, podtrzymując ciągłość dyskursów kulturowych i umożliwiając dialog międzypokoleniowy.

W panelu biorą udział: Anna Wanik, tłumaczka, prezes fundacji Kukatko, Marcin Kurek – poeta, wykładowca, tłumacz, laureat Nagrody im. Kościelskich oraz Tomasz Broda – artysta plastyk, rysownik, wykładowca ASP we Wrocławiu. Prowadzenie Agnieszka Wolny-Hamkało.

6 października 2017, piątek, godz. 16:15, Galeria BWA Dizajn, Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

Agnieszka Wolny-Hamkało – pisarka. Opublikowała tom szkiców „Inicjał z offu”, powieść „41 utonięć”, „Zaćmienie” oraz dziewięć tomów poezji, m.in. „Mocno poszukiwana”, „Lonty”, „Gospel”, „Ani mi się śni”, „Spamy miłosne”, „nikon i leica”, „borderline”, „Występy gościnne”, „Panama smile” (2017). Jest autorką książek dla dzieci: „Nochal czarodziej” , Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw oraz redaktorką antologii opowiadań: „Projekt Mężczyzna”, ORWO, „Siedem grzechów głównych”, „Transgresje” . Napisała sztuki teatralne: „Dzień dobry wszyscy umrzemy” („Dialog”, październik 2015) i „Muł”, „Post”. Prowadziła programy poświęcone książkom w TVP1 (Hurtownia książek 2009-2011) i w TVP Kultura (2008). W latach 2013-2014 wicenaczelna miesięcznika „Chimera”. Dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, redaktorka Laboratorium Opowieści. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu”. Autorka performance wystawianych m.in. w CSW, łódzkiej galerii Manhattan, wrocławskiej galerii Entropia czy bydgoskim “Mózgu”. Ostatnio wydała „Nikt nas nie upomni”. W styczniu 2018 ukaże się jej nowa powieść „Moja córka komunistka”.

Anna Wanik – bohemistka, tłumaczka języka czeskiego, koordynatorka Literackiego Budżetu Obywatelskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, założycielka Fundacji Kukatko. Na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP stworzyła projekt „Polska? Z czym to się je”, który był jedną z najciekawszych kampanii kulturalnych propagujących polską żywność w Republice Czeskiej.
(Zdjęcie: Joanna Jankowska, Art of Invi)
 
Tomasz Broda – rysownik, ilustrator, malarz, twórca masek i lalek z przedmiotów codziennego użytku, które prezentował m.in. w autorskim programie „Zrób sobie gębę” w TVP. Siedmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon, nagrody dla ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY oraz Nagrody Prezydenta Wrocławia. Prowadzi Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
 
Marcin Kurek (1970) – poeta, publicysta, tłumacz, nauczyciel akademicki, laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody „Literatury na Świecie”.

 
 
 
 

 
 
Wydarzenie realizowane przy wsparciu Instytutu Książki w ramach Roku Conradowskiego.

Teasery: