wrz
19

Kanon literacki – wyzwania (dyskusja)


Fot. Natalia Kabanow dla MFO

W sobotę 7 października o godz. 12.00 w Hiszpańskiej Księgarni przy ulicy Szajnochy 5 odbędzie się debata KANON LITERACKI – WYZWANIA.
 
Czy kanon literacki to widmo? Przesąd, który uprzykrza nam życie? Relikt przeszłości, z którym bez przekonania i z kwaśną miną, musimy radzić sobie w szkołach? Czy składamy mu tylko „nieszczere, rytualne hołdy”? A może przedstawione w lekturach kanonu wizje porządku świata przestały być uniwersalne i nie mogą nam się do niczego przydać? A może jest zupełnie odwrotnie i kanon stanowi niezbędne minimum, które pozwala członkom rozbitych, podzielonych społeczności komunikować się ze sobą. Zaś próby jego rozhuśtania wynikają z tęsknoty za frajdą wyzwolenia i są przeczuciem radości budowania kanonu zupełnie od nowa. Czy o tradycji literackiej potrafimy myśleć już tylko z cynizmem? A może odwrotnie: petryfikujemy kanon bezmyślnie i ze strachu? Czy w świetle politycznych sporów dyskusja zyska nowy wymiar?

Część pierwsza, godz. 12.00 Szerzej o kanonie

W dyskusji udział biorą:
Anna Pasikowska (polonistka)
Grzegorz Jankowicz (krytyk literacki)
Marcin Kurek (poeta, tłumacz)
Przemysław Witkowski (poeta, publicysta)
Rozmowę prowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało

Część druga, godz. 13.15 O poezji w kontekście kanonu

W dyskusji udział biorą:
Paweł Kaczmarski (krytyk literacki)
Rafał Różewicz (poeta)
Agata Polańska (polonistka)
Rozmowę prowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało

Podczas debaty jej uczestnicy przedstawią dokument w postaci dziesięciu najważniejszych wierszy dziesięciu autorek / autorów, rekomendowanych jako lista uzupełniająca.
Debata jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Wydarzenie wspiera Kultura Niepodległa