cze
13

Noc Opowiadań Iberyjskich już 22 czerwca!

22 czerwca 2019 od godz. 18:00 zapraszamy na Drugą Noc Opowiadań Iberyjskich. Wstęp wolny. Miejsce: Księgarnia Hiszpańska, ul. Szajnochy 5 (Zaułek Solny), Wrocław.
Spotkanie rozpocznie się rozmową dwojga tłumaczy języka hiszpańskiego – Marcina Kurka (kuratora wydarzenia) i Marty Jordan (tłumaczki m.in. Julia Cortazara).

Marta Jordan – tłumaczka języka hiszpańskiego, między innymi zbioru „Niespodziewane stronice”, sztuki „Żadnych przesyłek do Pehuajó” Julio Cortázara, opowiadań oraz biografii tego autora, a także książek Isabel Allende.
 
 
 
 
 

Marcin Kurek – poeta, publicysta, tłumacz, nauczyciel akademicki, laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody „Literatury na Świecie”.
 
 
 
 
 

 
Katarzyna Dudzic-Grabińska (ur. 1986) – reżyser teatralny, tłumacz języka czeskiego i słowackiego. Autor przekładów powieści Jaroslava Rudisza – „Grandhotel”, „Cisza w Pradze”, „Koniec punku w Helsinkach” i „Aleja Narodowa”. Jako reżyser i dramaturg zadebiutowała w 2014 roku w słowackim Instytucie Teatralnym sztuką „Mnemojohann”. W 2017 roku przygotowała przedstawienie dla dzieci w Państwowym Teatrze Lalek Tęcza w Słupsku, „Tymoteusz wśród ptaków”, na podstawie sztuki Jana Wilkowskiego. W 2018 zaadaptowała i wyreżyserowała „Aleję Narodową” Jaroslava Rudisza, monodram Dariusza Maja dla Teatru Polskiego w Podziemiu – spektakl nagrodzony został na festiwalu Pestka w Jeleniej Górze w maju 2019. Dla Festiwalu Lokoranga 2018 w Kalkucie przygotowała wraz z Jakubem Mieszałą solowy performans „Helena Trojańska”, oparty o „Odprawę posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Wraz z Agnieszką Wolny-Hamkało stworzyła czytanie performatywne na podstawie tekstów literackich i wypowiedzi Ołeha Sencowa (dla Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, projekt powtórzony w Muzeum Pana Tadeusza 13.11.2018) oraz inscenizację „Kronika polska – Opera lalkowa” w ramach Nurtu OFF 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Michał Ziółkowski (ur. 1991 w Zakopanem) – kompozytor, instrumentalista i aranżer działający we Wrocławiu, autor muzyki chóralnej i orkiestrowej, a także teatralnej i filmowej. Jest laureatem wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego muzyka jest wykonywana w Polsce oraz poza granicami kraju (m. in. w Wilnie, Kolonii, Sztokholmie, Busan, Austin i Nowym Jorku).

 

 

Karolina Gorzkowska (ur. 1989) absolwentka PWST we Wrocławiu, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Współpracuje także z Teatrem Dormana w Będzinie („Pamięć Rutki” – reżyseria Justyna Łagowska), a we wcześniejszych latach występowała również na deskach Teatru Pinokio w Łodzi („Balladyny i Romanse”, „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” – reżyseria Konrad Dworakowski) i Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu („Brzydkie kaczątko” – reżyseria Przemysław Jaszczak). Na macierzystej scenie grała między innymi w spektaklach w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, Piotra Cieplaka, Bogusława Kierca, Pawła Aignera i Pawła Passiniego. Wystąpiła w ponad dwudziestu czytaniach performatywnych zrealizowanych przede wszystkim w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, jak również w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach czy Wrocławskim Teatrze Lalek. Współtworzy performatywną grupę -bufetowe-. Za rolę Rutki Laskier w spektaklu „Pamięć Rutki” i rolę Ninja Szuko w spektaklu „Zagubiony chłopiec” została wyróżniona w 26. Subiektywnym Spisie Aktorów Teatralnych Jacka Sieradzkiego.

Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka, laureatka wszystkich nagród na 17. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (Grand Prix, Nagrody Publiczności i Nagrody Dziennikarzy). Laureatka Festiwalu Piosenki Studenckiej i konkursu Śpiewać każdy może (1995, 1996), otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Fama w Świnoujściu (1996) oraz tytuł Indywidualność Roku ’96 przyznawany przez TVP1 i Medal Młodej Sztuki w kategorii Osobowość sceniczna przyznany przez władze Poznania (1999). Laureatka Specjalnej Nagrody Organizatora na 7. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie za spektakl „Rzecze Budda Chinaski” (2009) i Nagrody Jurora Krzysztofa Kulińskiego na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora za spektakl „Rzecze Budda Chinaski” (2009). Laureatka Odznaki Honorowej Wrocławia Wrocław z wdzięcznością Wratislavia Grato Animo, 2018. Od 2007 roku w zespole Teatru Muzycznego Capitol.

Błażej Wójcik – absolwent krakowskiej PWST. W latach 1994-2007 i 2009-2013 aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego, od 2007 do 2009 związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Od sierpnia 2013 w zespole Teatru Muzycznego Capitol. Zagrał w „Dziadach” Adama Mickiewicza (reż. Maciej Sobociński), „Audiencji I” Bogusława Schaeffera (w reż. autora), „Bułhakowie” Macieja Wojtyszki (w reż. autora), „Pułapce” Tadeusza Różewicza (reż. Krzysztof Babicki), „Miłości i gniewie” Johna Osborne’a (reż. Magdalena Piekorz), „Idiocie” Fiodora Dostojewskiego (reż. Barbara Sass), „Czarnoksiężniku z Krainy Oz” L. Franka Bauma (reż. Jarosław Kilian), „Novecento” (reż. Bartłomiej Wyszomirski), „Szafie” Yukio Mishimy (reż. Natalia Sołtysik). Role filmowe: „Rewers” (reż. Borys Lankosz), „Duże zwierzę” (reż. Jerzy Stuhr), „Kiedy ranne wstają zorze” (reż. Mateusz Głowacki), „Pokój” (reż. Sławomir Shuty i Maciej Bochniak).Wystąpił w Gali 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej „Tak jest – piosenki Jacques’a Brela” w reż. Wojciecha Kościelniaka. Użyczył głosu postaci Garrusa Vakariana w grze komputerowej Mass Effect (części 1. i 2.). Laureat nagród aktorskich na festiwalach: Kontrapunkt w Szczecinie, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, Opolskie Konfrontacje Teatralne, Festiwal Dramaty Narodów w Krakowie i Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie.