Spotkanie z Gunnhild Øyehaug [odwołane]

Z przykrością informujemy, że zaplanowane na 4 i 5 października czytanie i spotkanie z Gunnhild Øyehaug nie odbędą się z powodu choroby Autorki. Zachęcamy do udziału w pozostałych wydarzeniach 15. Festiwalu Opowiadania.

Sobota, 5.10.2019

15:00 Spotkanie z Gunnhild Øyehaug
(„Czekaj, mrugaj”, przekład Anna Krochmal i Robert Kędzierski)
prowadzenie Anita Musioł (Wydawnictwo Pauza)
tłumaczenie Grzegorz Piątkowski.
Księgarnia Popiół i Diament
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

Gunnhild Øyehaug urodziła się w1975 roku w Ørsta na północno-zachodnim wybrzeżu Norwegii. Na studia wyjechała do Bergen i tam w 2002 zrobiła magisterium z komparatystyki. Obecnie wciąż mieszka w Bergen, gdzie wykłada twórcze pisanie. Jest redaktorką czasopism literackich „Kraftsentrum” i „Vagant”, oraz krytyczką literacką w „Morgenbladet” i „Klassekampen”. Zadebiutowała tomikiem poezji „Slaven av blåbæret” (1998). Po ukazaniu się zbioru opowiadań „Knutar” (2004) i zbioru esejów „Stol og ekstase” (2006) zyskała sławę pierwszą powieścią – „Czekaj, mrugaj” (2008, wyd. polskie 2019, Wydawnictwo Pauza, przekład Anna Krochmal i Robert Kędzierski), która odniosła sukces m.in. w Danii, Szwecji, Niemczech i USA. Kiedy w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się również przekład „Knutar”, James Wood nazwał autorkę w „New Yorkerze” „norweską mistrzynią opowiadania”. Øyehaug jest laureatką kilku nagród, m.in. Sult-prisen i Doblougprisen.

Anita Musioł – absolwentka lingwistyki stosowanej oraz studiów amerykańskich na UW, wieloletnia wydawczyni książek, związaną z rynkiem książki od 1998 roku. Przez ponad 15 lat kierowała redakcjami wiodących polskich wydawnictw w firmach Egmont Polska (2002-2011), Świat Książki (2011-2013) i Grupa Wydawnicza Foksal (2013-2016). Była odpowiedzialna za strategię, budżety i plany wydawnicze, oraz cały proces wydawniczy, łącznie z działami praw i produkcji. Przez jej ręce przeszły tysiące książek różnych gatunków – od książek dziecięcych i młodzieżowych, poprzez poradniki i książki kulinarne, po literaturę popularną i prozę z najwyższej półki. Po rozstaniu z Grupą Wydawniczą Foksal postanowiła założyć własne, kameralne wydawnictwo, specjalizujące się w prozie zagranicznej. Pierwsza książka Wydawnictwa Pauza trafiła do rąk czytelników w styczniu 2018 roku. W sumie w pierwszym roku działalności Pauzy ukazało się pięć tytułów, a do końca 2019 roku będzie ich już w sumie piętnaście.

Fot. Przemysław Poznański, „Zupełnie inna opowieść”